Son Eklenen Haberler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde "Sendika değiştir" mobbingi

Tüm Bel-Sen, kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde üyelerine sendika değiştirmeleri için mobbing uygulandığını açıkladı.
06 Nisan 2021 12:42

Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde (DBB) çalışanlara mobbing uygulanması ve yemek yardımının kesilmesine dair yazılı açıklama yayımladı.

Her türlü riske rağmen sağlıklı ve huzurlu kent yaşamı için yerel yönetim hizmetlerini aksatmadan sunmaya gayret eden belediye emekçilerinin haklarının ellerinden alındığı belirtilen açıklamada, bu kapsamda en dikkat çekici olumsuzlukların Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde yaşandığı vurgulandı.

"MOBBİNG UYGULANIYOR"

Açıklamada mevcut yönetim kadrosunun özellikle daire başkanları, üst düzey bürokratlar ve şube müdürleri aracılığıyla sendika üyelerine baskı uyguladığı vurgulandı.

Sendika değiştirme yönündeki baskının gün geçtikçe arttığı belirtilen açıklamada, yönetimin üyeler üzerinde korku oluşturup tehdit ederek Tüm Bel-Sen’den istifaya ve karşıt sendika olan Bem-Bir-Sen’e geçmeye zorladığı, mobbing uyguladığı kaydedildi.

"DBB KANUNLARA UYSUN" UYARISI

DBB yönetiminin kanunlara uymaya davet edildiği açıklamada, şu uyarı yapıldı:

“4688 sayılı kanunun 15'inci maddesinin c bendine göre kurum ve kuruluşların müsteşarları, başkanları, genel müdürleri, daire başkanları ve bunların yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri, merkez teşkilatların denetim birimleri, yöneticiler ve kurul başkanları, hukuk müşavirleri bölge il ve ilçe teşkilatlarının en üst amirleriyle bunlara eşit veya daha üst düzeyde olan kamu görevlileri 100 veya daha fazla kamu görevlilerin çalıştığı iş yerlerinin en üst amirleriyle yardımcıları, belediye başkan ve yardımcıları sendikalara üye olamazlar taraf tutamazlar sendika kuramazlar. Bu sorumluluk ve bilinçle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin sendikalar arası taraf olmamaları gerektiğini buradan hatırlatır aksi takdirde hukuki yollara başvurulacağını bildiririz.”

"KEYFİ SÜRGÜNLER"

Belediyede başta kadın emekçiler olmak üzere bütün kurum çalışanları üzerinde mobbing ve keyfi sürgünlerin söz konusu olduğu ifade edilen açıklamada, yöneticilerin, daire başkanlarının bu tutumundan derhal vazgeçmesi gerektiği kaydedildi.

YEMEK YARDIMI KESİLDİ

DBB çalışanlarını hedef alan bu uygulamaların yanı sıra, memurlara verilen yemek yardımının kesilmesinin emekçileri adeta yoksulluğa mahkûm etmeyi hedeflediği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Belediye personelinin çalıştıkları sürece hak ettikleri ‘yemek hizmetini’ yemek kartı biçiminde ayni olarak verilmesi uygulaması başta DİSKİ, sonrasında da DBB de yaklaşık 5 aydır durdurulmuştur. Yemek kartı dağıtımına son verilmesi, hizmet birimlerinde de yemekhane kurulmayarak emekçilerin yasal hakkı olan yemek hizmeti adeta gasp edilmiştir. Belediye yönetiminin; söz konusu bu hak gaspına dayanak olarak 15/07/2020 tarihli ve 31186 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 14/7/2020 tarihli ve 2764 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı gösterilmektedir. Türkiye de birçok belediyede verilen yemek yardımı Diyarbakır Merkez ilçe ve dış ilçelerde de verilmektedir. Emekçiler üzerindeki baskı ve denetimi arttırmak, sendikasızlaştırmak ve kazanılmış hakları gasp etmek isteyen Belediye Yönetimi, emekçilerinin hakkı olan yemek yardımını kesintisiz ve geriye dönük telafi ederek derhal vermelidir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve diğer tüm Belediyelerde gasp edilen bütün haklarımızı yeniden kazanacak, Belediye Emekçilerinin birliğini ve haklarını koruyarak mücadelemizi yükselteceğiz.” 

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI