SON EKLENENLER

Atalay, "Verilen karar, toplum vicdanını rahatlatmamıştır.

ATALAY, 13 Mayısı 2014 tarihinde yaşanan ve 301 maden işçisinin şehit olmasıyla tarihimizin en büyük iş cinayeti olarak kayda geçen “Soma Faciası” ile ilgili olarak Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açıklanan karar nedeniyle bir açıklama yaptı.
17 Haziran 2021 16:29

Açıklamada; “Verilen karar toplum vicdanını rahatlamamıştır. Her bir can karşılığı ceza 24 gündür!.. Şehitlerimizin aileleri bir kez daha mağdur edilmiştir. Acımıza yeni bir acı eklenmiştir. Bu acıyı işçi sınıfı hiçbir zaman unutmayacak, unutturmayacaktır."

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY’ın açıklaması aşağıdadır:

“13 Mayıs 2014 tarihinde ülkemizde, yıllar geçtikçe acısı artarak devam ‘iş cinayeti’ sonucu 301 maden işçimizi Soma’da şehit verdik. 301 aile çocuğunu, babasını, eşini Soma’da kaybetti. Aradan geçen sürede acılar hafiflemedi, daha da arttı. Bu acıyı sadece aileler değil, işçi sınıfı da unutmadı, hiçbir zaman da unutturmayacaktır.

7 yıl önce Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasıyla ilgili olarak bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, 4 sanık için kararını verdi. “Bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma” suçlamasıyla yargılanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanına 20 yıl, mühendislerine 12 yıl 6 ay hapis ceza verildi, bir Yönetim Kurulu üyesi ise beraat etti.

Verilen karar toplum vicdanını rahatlamamıştır. Şehitlerimizin aileleri bir kez daha mağdur edilmiştir. Maalesef 7 yıldır sabırla beklenen adalet tecelli etmemiştir. Bu karar, toplum vicdanında karşılığını bulmamıştır. Ülkedeki işçi sağlığı alanında yaşanan ihmalin müeyyidesi hukuk alanında beklenen ölçüde olmamıştır.

TÜRK-İŞ ve üye sendikalarım olarak, çalışanların iş ve yaşama şartlarının insana yakışır seviyede olması çalışmaları önceliğimiz olmaya devam edecektir. İş kazaları sonucu yaşanan iş cinayetlerinin en ağır müeyyide ile cezalandırılması için mevzuat değişikliğinin takipçisi olacağız. İşçinin alınteri ve canı üzerinden kar sağlanması dönemi sona ermelidir.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri bir maliyet unsuru değildir. İnsan hayatı ve işçi emeği ihmal edilemeyecek en yüce değerdir.”

 

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER