SÜRMANŞET HABERLER
SON EKLENENLER

PTT ve TRT’de emekçiler farklı statülerle bölünüyor

KESK’e bağlı Haber-Sen yönetimi, örgütlü oldukları PTT ve TRT’de yaşadıkları sorunları anlattı.
18 Ocak 2022 14:38

Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, PTT ve TRT gibi örgütlü oldukları yerlerde, farklı istihdam biçimlerinin yaygınlaştırılmasına dikkat çekti. Aynı işi yapan emekçilerin farklı statülerle bölünerek eşitsizliğin arttığını belirten Balcan, kurum yönetimlerinin ise yüksek maaşlarla AKP’li kadrolar tarafından doldurulduğunu ifade etti. Balcan, Varlık Fonuna devredildikten sonra PTT’de zararın 2020 yılı sonunda 1 milyar 959 milyon TL’ye ulaştığını söyledi.

KESK’e bağlı Haber-Sen yönetimi Evrensel gazetesi Ankara bürosunu ziyaret ederek, örgütlü oldukları PTT ve TRT’de yaşadıkları sorunları anlattı. Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, son yıllarda başta PTT’de üst düzey yöneticiler olmak üzere daire başkanı, başmüdür, başmüdür yardımcısı, şef, veznedar gibi birçok unvana AK Parti yandaşı ve iktidara yakın sendika yöneticilerinin atandığına dikkat çekti. Asırlık kurumda liyakatin açıkça çiğnendiğini belirten Balcan, PTT’nin  2017 Şubat ayında Varlık Fonu’na devredildikten sonra hızla alt şirketlerin kurulduğunu dile getirdi. Bu iştiraklerde yöneticiler yüksek maaşlar alırken, yüksek miktarda kaynaklar aktarıldığını kaydeden Balcan, “Ancak Sayıştay raporlarında da geçen birçok usulsüzlük  ve yolsuzluklar oldu. 2015’TE 425 milyon TL, 2016’da 550 milyon TL, 2017 yılında 642 milyon TL kâr eden PTT,  2018, 2019 ve 2020 yıllarında 1 milyar 959 milyon TL zarar etti” dedi.

KHK’Lİ, İHS’Lİ, TAŞERON, İŞTİRAK...

Öte yandan son 20 yılda nüfus artarken PTT’nin personel sayısının artmadığını belirten Balcan, personel eksikliği nedeniyle alım yapılması gerekirken PTT’nin asli işini firmalara yaptırdığına dikkat çekti. Balcan, PTT’de 399 Sayılı KHK’ye göre çalışanlar, İdare Hizmet Sözleşmeli (İHS) çalışanlar, firmalardaki personel (taşeronlar) ve PTT iştiraklerinde çalışan olmak üzere aynı işi yapanların farklı statülerde istihdam edildiğini söyledi.

SENDİKAL FAALİYETE SÜRGÜN VE BASKILAR

2021 yılında yaşadıkları hak ihlallerini de aktaran Balcan, 12 kişinin sürgün, istediği dışında görev ve yer değişikliğine maruz kaldığını, 10 Ekim Katliamı’nın protesto edildiği bir basın açıklaması nedeniyle Ardahan il temsilcilerine Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla açılan davada ceza verildiğini, iki kişinin görevden uzaklaştırıldığını, 7 kişinin idari soruşturma ve cezalarla karşılaştığını kaydetti.

KADRO GİTTİ, "ÖZEL HUKUK" GELDİ

TRT’de ise Prof. Dr. Zahid Sobacı’nın genel müdür, Ahmet Albayrak’ın yönetim kurulu başkanı olmasının ardından defalarca randevu istemelerine rağmen bir cevap verilmediğini belirten Balcan, son 12-13 yılda personel rejimi açısından büyük değişiklikler yaşandığını söyledi. PTT Genel 2018 yılında 1774 kişinin emekli edilmesiyle personel sayısı 5 bin 303 kişiye  düşen TRT’de, 2019’dan itibaren memur yerine Özel Hukuka Tabi (ÖHT) denilen bir istihdam biçiminin getirildiği anlatan Balcan, “2019’da 3 bin 149 kişi sınavsız işe alındı. 2021 yılında kadrolu sayısı 4 bin 867’ye düştü. Kurumda kadrolu, ÖHT’li parça başı iş yapanlar, şirket üzerinden çalıştırılanlar ve TRT World-Arap gibi kanallarda nasıl istihdamlar gerçekleştirildiği açıklanmalı” dedi.

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER