Kayı işçileri 2 buçuk yıldır ödenmeyen maaşlarını istedi

Kayı işçileri, 2 buçuk yıldır ödenmediği için biriken maaşlarını alabilmek amacıyla Kadıköy'de bulunan Eminönü İskelesi önünde açıklama yaptı.
15 Nisan 2021 15:20

Ödenmeyen maaşlarını almak için 2 buçuk yıldır direnen Kayı işçileri, gasbedilen hakları için 60 derece sıcaklıkta çalıştıklarını belirterek, haklarını alana kadar geri adım atmayacaklarını söyledi.

İnşaat Emekçileri Sendikası'na (İnşaat Sen) bağlı Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu, 2 buçuk yıldır birikmiş maaşlarını alabilmek amacıyla Kadıköy'de bulunan Eminönü İskelesi önünde açıklama yaptı. Onlarca işçinin katıldığı açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da destek verdi. "Bankaları geri çekin, Kayı işçilerinin hakkını verin" yazılı pankart açan işçiler, "Vermeyecekler, alacağız", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" yazılı dövizler taşıdı ve sık sık "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.

"SESİMİZ DUYULSUN"

Kayı işçisi Ali Bahri Öksüz, 2 buçuk yıl önce çalışarak hak ettiği parayı almak için Adana'dan İstanbul'a geldiğini belirterek, yokluk içinde yokluk yaşadıklarını söyledi. Öksüz, "Biz bu parayı çalışarak hak ettik, yatarak değil. Hak ettiğimiz para için 60 derece sıcaklıkta çalıştık. Artık sesimiz duyulsun, yeter artık" diyerek isyan etti.

ADALET TALEBİ

Kayı işçisi Uğurcan Yıldız, 15 aylık haklarını almak için 2 yıldır mücadele ettiklerini ifade ederek, söz konusu aile olduğunu dile getirdi. Haklarını alana kadar eylemlerinden geçmeyeceklerini sözlerine ekleyen Yıldız, adalet taleplerini yineledi.

BİRLİKTE ZAFERE

İşçilerden sonra söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, iktidarın işçilere yönelik “düşman” siyaseti yürüttüğünü söyledi. İşçi hakkının yok sayıldığını dile getiren Piroğlu, "Kod 29 işçilere dayatılmaya devam ediliyor. Halk ne zaman hakkını arasa, karşısında polis zorunu buluyor. Burada işçiler hakkını aradığı zaman da aynı zorluklar ile karşılaşıyor. Patronlar sırtlarını iktidara dayamış ve önlerine polis kalkanını alarak işçinin hakkını yemeye devam ediyor" diye konuştu.

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #