SON EKLENENLER

HAK-İŞ'ten Asgari Ücrete Zam Açıklaması

HAK-İŞ İl Başkanları “Biz Birlikte HAK-İŞ’iz” temasıyla Ankara’da toplandı.
28 Haziran 2022 14:51

Genel Başkan Mahmut Arslan, HAK-İŞ İl Başkanları toplantısında HAK-İŞ’in büyük zorluklara karşın başarıyla yürüttüğü yarım asırlık mücadelesi, ilkeleri ve misyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Arslan, HAK-İŞ’in yerli, milli, emekçilerin hak ve hukukunu koruyan, toplumun değerleriyle çatışmayan bir emek örgütü olduğunu belirterek, “HAK-İŞ’in ilkelerini bu toprağın değerleri oluşturuyor. Kurulduğumuz 1976’dan beri, bu toprağı emekçilerin arzu ettiği bir sendikal anlayışı savunuyoruz ve bunun gereklerine göre hareket ediyoruz. Çünkü 'Biz Birlikte HAK-İŞ'iz'” dedi.

Arslan, “HAK-İŞ çok güçlü bir sivil toplum örgütüdür. Bir medeniyet mücadelesi ve erdemli bir sendikal mücadele için gereken evrensel ve insani değerleri kendi inanç ve kültürümüzden elde ettiğimiz bütün müktesebatı içine alan önemli bir davanın adıdır” dedi. Arslan, kurucularımızdan başlayarak, HAK-İŞ’in bugünlere gelmesinde görev alan, emeği geçenlere böyle kutlu bir davayı bize mücadeleleri ile teslim ettikleri için teşekkür etti.

Arslan, “HAK-İŞ, Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonlarından bir tanesidir. 21 sendikamız, 81 il başkanlığımız, 250 şube başkanımız ve şube yönetim kurulu üyelerimiz ile Türkiye’nin her yerinde örgütlenmeyi ve her iş kolunda sendikal yapıyı inşa etmeyi başarmış bulunuyoruz. 750 bine yakın üyemizle Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonlarından birisi olan HAK-İŞ, uluslararası alanda da çok önemli görevleri, çok önemli sorumlulukları üstlenmektedir” diye konuştu.

“HAK-İŞ’li Olmaya Davet Ediyoruz”

HAK-İŞ’in bugüne kadar önemli başarılara imza attığını ancak bundan sonra daha yapacak çok iş bulunduğunu ifade eden Arslan, “HAK-İŞ olarak bugünden sonra da bütün Türkiye’deki işçileri HAK-İŞ’te olmaya davet ediyoruz. Başarılarımız yeterli değil.  HAK-İŞ’i bekleyen işçilerimiz var. Sadece üye olanlar değil, sendikalı olmayanları da saflarımıza katmak gerekiyor. 750 bin üyemizin 7 milyon olmasını bekliyoruz” diye konuştu. 

HAK-İŞ’in 46 yıllık onurlu bir mücadeleye sahip olduğunu ifade eden Arslan, “15 milyon işçinin çalıştığı bir ülkede 750 milyon üyeyi yeterli göremeyiz. Biz, ‘ülkemizin, bölgemizin ve küremizin tüm mağdurlarının, bütün mazlumlarının bizden alacağı var’ anlayışıyla hareket ediyoruz. HAK-İŞ yeryüzünün bütün mazlumlarına borçludur. Borcumuzu ödemek mecburiyetindeyiz. Ülkemizin maalesef 13 milyondan fazla çalışanı sendikasız ve toplu sözleşmesiz olarak çalışıyor. Bu arkadaşlarımıza ulaşmamız, onları mücadelemize katmamız gerekiyor” dedi.

“HAK-İŞ, Uluslararası Sendikal Hareketin Güçlü Bir Aktörüdür”

HAK-İŞ’in yerli ve milli duruşuyla ülkemize diğer katan bir örgüt olmanın yanı sıra uluslararası sendikal hareketin de güçlü bir aktörü olduğunu kaydeden Arslan, “HAK-İŞ olarak 160 ülkede 365 konfederasyonun ve 210 milyon emekçinin üyesi olduğu ITUC başkan yardımcılığını yürütüyoruz. Hem ülkemizde hem de dünyada farklı bir sendikal anlayışı inşa etme mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi. Arslan, “Yeni hedeflere yürüme anlayışı bizim temel düsturumuz olmalı. Bu kutlu mücadelede daha fazla mücadeleye, inisiyatif geliştirmeye, dayanışmaya ve birlikte fedakarlık yapmaya ihtiyacımız var” dedi. 

HAK-İŞ’in taşeron mücadelesini başlatan, başarıyla yürüten ve sonuç alan bir çalışma yürüttüğünü belirterek, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

“Mücadelemiz Devam Ediyor”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin ile imza altına alınan kamu çerçeve protokolünü anımsatan Arslan, "Kamu çerçeve protokolünde imza altına aldığımız tüm maddeler için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Kamu Çerçeve Protokolü kapsamında KİT’lerde çalışan işçilerin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Kamuda çalıştığı halde kapsama alınmayan yemekhanede çalışan, HBYS çalışanları, joker çalışanlar, kiralık araç şoförleri,%70 kapsamına girmeyenlerin kadroya geçirilmesini talep ediyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Belediye şirketlerinde çalışanların ilave tediyeden yararlanmasını, 6772 sayılı kanun uyarınca ilave tediye alan kamu işçilerinin kapsamına belediye şirketlerinde çalışanların da dahil edilmesini istiyoruz. Kadroya geçen işçilerin tayin, becayiş hakkının verilmesi ve erken emekliliğin engellenmesi gibi özlük haklarına ilişkin sorunlarının çözülmesini istiyoruz. 2023’e kadar bunları tamamlamamız gerekiyor. Bu üç sorumluluğumuzu yerine getirmek üzere, en kısa zamanda toplanıp çalışmayı bekliyor ve istiyoruz” diye konuştu.

“Üç Aydır Çağrı Yapıyoruz, Çağrımız Karşılık Buldu”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısına olan itirazımızı dile getiren Genel Başkanımız Arslan, tüm işçi sendikalarının üye sayısı oranında komisyonda temsil edilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dünkü Kabine Toplantısı'nın ardından Komisyonun bir araya geleceğini açıkladığını anımsatan Arslan, bunun mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

HAK-İŞ olarak son üç aydır komisyonun toplanmasına yönelik çağrıda bulunduklarını hatırlatan Arslan, "Yaşanan yoğun fiyat hareketleri, yaşadığımız hızlı zamlar, önü arkası belli olmayan her gün değişen etiketler, fiyatlar, ocak ayında büyük umutlarla belirlediğimiz asgari ücreti anlamsız hale getirdi. Onun için bu çabamızın karşılık gördüğüne tanıklık etmek bizim için gurur kaynağı" diye konuştu.

Asgari ücretin, enflasyonun üzerinde bir rakama getirilmesi taleplerini yineleyen Arslan, toplu sözleşme sisteminde yer alan bütün işçilerin ücretlerinde bu yönde düzenleme yapılmasını istedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, bütün ücretlilerden bir yıl süreyle gelir vergisi alınmaması talebini de dile getirdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonundan, asgari ücrete, belirlenen 6 aylık enflasyon üzerinde bir zam yapmasını beklediklerini ifade eden Arslan, "Bütün çalışanların ücretlerine özel olarak uygulanacak, onlara da aynı şekilde yansıyacak bir modeli gerçekleştirmeyi umut ediyoruz, istiyoruz ve bekliyoruz." diye konuştu.

Arslan, sendikalarımızın örgütlenme çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, İl Başkanlıklarımızın bu örgütlenme çalışmalarında destek vermesini istedi. 

 

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER