ERMENEKLİ MADEN İŞÇİLERİNİN ÜCRETLERİ ÖDENDİ; TAZMİNAT HAKKI İÇİN MÜCADELE SÜRECEK

Maaş ve kıdem tazminatları ödenmediği için Ankara’ya başlattıkları yürüyüş engellenen Ermenekli maden işçilerinin ücretleri ödendi.
23 Ekim 2020 12:36

Karaman'ın Ermenek ve Manisa’nın Soma ilçelerinden maden işçileri, ücret ve kıdem tazminatları verilmediği için 12 Ekim’de Ankara’ya başlattıkları yürüyüş engellenmesine rağmen ilk kazanımlarını elde etti. Ermenek’teki Cenne Maden Ocağı’nda çalışan işçilerin şimdiye kadar ödenmeyen 8 ile 13 aylık ücretleri dün akşam hesaplarına yatırıldı.

Ücretlerin ödenmesi üzerine direnişin sürdüğü maden ocağının önünde açıklama yapan Bağımsız Maden İş Sendikası Başkanı Tahir Çetin, ücretleri yatırılan işçilerin alacakları tazminat ve kesintilerin ödenmesi için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

‘İŞÇİLERİNDE OLDUĞU TOPLANTI’

Direnişlerinin 53’üncü gününde olduğunu hatırlatan Çetin, “Ücretlerimizi bize bir lütuf gibi sunmasınlar. Onlar bizim haklı taleplerimiz. 2014’ten bu yana süren bir mağduriyet söz konusu. Ücretin yatması bir çözüm değil. Sosyal medyada yapılan yalan yanlış haberlerle, kapalı kapılar ardından yapılan görüşmeler bizi bağlamaz. Bizi ikna etmek isteyen, çözüm isteyenleri yanımıza bekliyoruz. İşçilerin de olduğu toplantılar istiyoruz” dedi.

‘DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ’

Ücretlerin ödenmesi üzerine maden ocağını işleten Özbeyler şirketinin basın açıklaması yapmaya hazırlandığını da söyleyen Çetin, “Yalan yanlış ifadeler kullanacaklar, buna kimsenin itibar etmemesini istiyorum. Sadece ücret yatması bizim için çözüm değil, bizim kurallarımız başından beri belli”  diye konuştu.

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #