SON EKLENENLER

Boşanma Nedeniyle Tayin Talebinin Reddini Mahkemede İptal Etti

Türk Sağlık-Sen üyesi Uzman doktorun boşanma nedeniyle anne babasının ikamet ettiği ile tayin talebinin reddedilmesi işlemi sendika tarafından açılan dava ile iptal ettirildi.
27 Haziran 2022 15:07

Sinop’ta görev yapan uzman doktor  boşanma nedeniyle ailesine yaşadığı samsun iline tayin talebinin reddedilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen Samsun 3. İdare Mahkemesi verdiği kararda mevzuat hükümleri ile idareye her ne kadar takdir yetkisi tanınsa da takdir yetkisinin mutlak ve sınırsız olmadığı kamu yararı ve kamu hizmetinin gerekleri ile sınırlı olduğuna vurgu yapıldı.

Mahkeme kararında, mevzuat hükümleri incelendiğinde boşanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde ve standardın uygun olması kaydıyla anne, baba, kardeş veya çocukların boşanma tarihinden önce ikamet ettikleri ile atanabileceği yönünde ki atama kriterine dikkat çekildi.

 uzman doktorun başvurusunda söz konusu kriterlerin mevcut olduğu belirtilerek tayin talebinin red işleminin hukuka uygun olmadığına hükmetti. Dava konusu işlemin iptaline karar verildi. 

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER