YÜZ YÜZE EĞİTİM HAKKINDA SADECE BİLİM KURULU VE MEB KARAR VERMEMELİ

Eğitim Sen, okullarla ilgili kararların alanın tüm öznelerinin katılacağı süreçlerle belirlenmesi gerektiğini ve ilk gözetilecek şeyin öğrencilerin ve eğitim emekçilerin sağlığı olduğunu belirtti.
15 Ekim 2020 08:08

Eğitim Sen tarafından yüz yüze eğitimle ilgili yapılan açıklamada yüz yüze eğitimin genişlemesiyle ilgili kararın sadece Bilim Kurulu ve MEB’in değil alanın tüm öznelerinin katılacağı süreçle alınması gerektiği belirtildi.

Bilim Kurulunun bugün toplandığı hatırlatılan Eğitim Sen açıklamasında; “Umarız halkın bilgiye ulaşma hakkını esas alırlar ve salgınla ilgili tüm verileri günlük olarak kamuoyu ile paylaşmaya başlarlar. Ancak toplantıda, okullarda yüz yüze eğitimin genişlemesiyle ilgili bir gündem maddesi görüşülmemelidir. Yüz yüze eğitime hızla geçmek önceliğimiz ancak, salgının belirli oranda kontrol altına alınmadığı ve yeni vaka sayılarının olması gereken sayının altına inmediği koşullarda oldukça temkinli, titiz ve planlı davranmak gerekmektedir. Üstelik yüz yüze eğitimde yaşanan genişlemenin sonuçlarını izlemek ve değerlendirmek zorunluluktur. Bu konu sadece Bilim Kurulu ve MEB tarafından değil, aynı zamanda alanın tüm öznelerinin katılacağı karar süreçleriyle sürdürülmek durumundadır. Önceliğimiz, öğrencilerimizin ve eğitim emekçilerinin hakları ve sağlığıdır” denildi.

“SORUNLAR EK ÖĞRETMEN ATAMASIYLA ÇÖZÜLEBİLİR”

Yüz yüze eğitimin genişlemesiyle birlikte yaşanan yeni sorunların mutlaka MEB tarafından çözülmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada şöyle denildi; “Öğrencilerin haftada iki gün okulda yüz yüze, çarşamba günleri de uzaktan eğitim alması ile hem hafta içinde eğitim alınan gün, hem de toplam ders saatinde azalma meydana gelmiştir. Bu durum öğrencilerin sınavlarda tüm kazanımlardan sorumlu olacağı göz önüne alındığında, çeşitli eşitsizlikler yaratma potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda öğrencilerin her hafta 4 gün eğitim sürecinin dışında kalıyor olması da çeşitli sorunlar yaratacaktır. Bu sorun yapılacak ek öğretmen atamalarıyla rahatlıkla çözülebilir.”

“TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİN EĞİTİME EŞİT ERİŞEBİLMESİ VAZGEÇİLMEZ BİR HAKTIR”

MEB’in, “İstemeyen veliler öğrencileri yüz yüze eğitime göndermeyebilir” kararının pratikte bir anlam ifade etmediği vurgulanan açıklamada; “Yapılan düzenlemelerle okula gelmek istemeyen öğrenciler, sadece çarşamba günleri uzaktan eğitime erişme olanağına sahipler. Ancak tüm öğrenciler yapılacak sınavlarda tüm kazanımlardan sorumlu olacaklar. Bu durum öğrencileri istemeseler de, kronik rahatsızlıkları olsa da, evlerinde risk grubunda bulunan aile bireyleri olsa da okula devam etmeye mecbur bırakmaktadır. Toplamda yapılan tüm düzenlemelerin özel okullar lehine sonuç üreteceği açıktır. MEB, yüz yüze eğitime geçişle ilgili tüm planlamaları, öğrencilerin üstün yararını gözeterek yeniden yapmak zorundadır. Tüm öğrencilerimizin eğitime eşit erişebilmesi vazgeçilmez bir haktır” denildi.

“ÖĞRETMENLERİN BULDUĞU ÇÖZÜMLER OKUL YÖNETİCİLERİ TARAFINDAN ENGELLENMEKTEDİR”

Salgın koşullarında eğitimin yüz yüze ve uzaktan olarak farklı biçimlerle birlikte devam etmesinin yarattığı sorunlara öğretmenlerin yaratıcı çözümler ürettiği ancak bu durumun kimi okul yöneticileri tarafından engellenmeye çalışıldığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi; “Yüz yüze eğitime katılamayan öğrencileri için sınıftan yaptığı dersi canlı olarak yayınlamak isteyen öğretmenlerin, okul yönetimlerince engellenmesini anlamak mümkün değil. Bir okul yöneticisinin önceliğinin, her koşulda öğrencilerin eğitime erişimini sağlamak olması gerekirken, bunun engellenmeye çalışılmasını kabul etmeyeceğimiz bilinmelidir”

“ÖĞRENCİLERİN VE EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN SAĞLIĞINI RİSKE ATACAK UYGULAMALARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Yüz yüze eğitimin genişletilmesiyle birlikte köy okulları ile nüfusun seyrek olduğu yerleşim yerlerinde de ilk ve ortaokulların haftanın 5 günü tüm kademelerde açılmasının il hıfzıssıhha kurullarına bırakıldığı hatırlatılan açıklamada; “Genel Merkezimize bu yetkinin kullanımında çeşitli sorunlar yaşandığı bildirilmektedir. Örneğin, Diyarbakır’da açılan köy okullarında sınıfların kalabalık olduğu ve öğrencilerin aynı sırada iki kişi olarak oturduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Hatay’ın Altınözü ilçesinde ise sınıflarda 30’dan fazla öğrencinin bulunduğu bilgisi Genel Merkezimize ulaşmıştır. MEB, bu konuda bağlayıcı ve merkezi kararlar almak zorundadır. Okullarda yüz yüze eğitime geçilmesini kendi başarıları olarak gören yerel eğitim yöneticilerinin, öğrencilerin ve eğitim emekçilerinin sağlığını riske atacak uygulamalarına sessiz kalmamak gerekmektedir. Eğitim Sen, konuyu yakından takip etmeye devam etmektedir” denildi. (HABER MERKEZİ)

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #