Son Eklenen Haberler

Yayla: Eğitim çalışanlarının işi daha da zorlaştırılmamalıdır

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, Kastamonu, Bartın, Zonguldak ve Karabük’te Şube yönetimleri ve üyelerle bir araya gelerek, salgın sürecinde karşılaşılan sıkıntılar başta olmak üzere, eğitim çalışanlarının sorunlarını görüştü, sendikal çalışmalara dair istişarelerde bulundu.
06 Nisan 2021 14:37

Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, eğitim çalışanlarının kovid-19 salgınıyla birlikte işlerinin daha da zorlaştığını ifade ederek, “Eğitim yönetiminde kararların zamanında alınmaması, süreç içerisinde farklı kararların alınması eğitim çalışanlarını zor durumda bırakmaktadır. Çetin şartlarda, birçok imkândan mahrum olarak sürdürülmeye çalışılan eğitim faaliyetlerinin daha verimli olması ve niteliğinin artırılması için Bakanlık üzerine düşeni yapmalıdır” diye konuştu.

Eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunlarına değinen Yayla, eğitimin kanayan yaralarından birinin sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Atama bekleyen bunca öğretmen adayı, yüz bine yakın öğretmen açığı varken, ücretli öğretmenlik uygulamasına devam edilmesi, soruna çözüm olmuyor, aksine yeni sorunlara kapı aralıyor. Kadrolu-sözleşmeli ayrımı da, sözleşmeli istihdamı da, aynı işe farklı ücret, aynı işe farklı hak ayrımcılığı da, emeğe ve emekçiye güvencesiz istihdam yanlışlığı da sona erdirilmelidir. Eşler birbirine, anne babalar çocuklarına, sözleşmeliler güvenceye kavuşturulmalı, sözleşmelilik bir daha uygulanmamak üzere kaldırılmalıdır.”

Yayla, aylık karşılığı ders saatlerindeki eşitsizliğin kaldırılması, idari izinli sayılanların ders ücreti mağduriyetinin giderilmesi çağrısında bulunarak, “Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarına fazla çalışma karşılığı ücret ödenmeli, görev tanımlarıyla ilgili belirsizlik giderilmeli, keyfî uygulamalara maruz kalmalarının önüne geçilmelidir” dedi.

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI