SON EKLENENLER

Yargı Yurt Müdürünün Geçici Görevlendirilmesine Dur Dedi

Yurt Müdürü olarak görev yapan TES üyesi tarafından, geçici görevlendirilmesinin iptaline ilişkin açılan davada, idare mahkemesi; kendisinin yerine yurt müdürü olarak üniversite bünyesinde çalışan koruma ve güvenlik görevlisi kadrosunda bulunan kişinin görevlendirilmesini kamu yararı ve hizmet gerekleri yönünden hukuka aykırı buldu.
28 Haziran 2022 15:16

İdare Mahkemesi iptal ettiği işlemin gerekçesi olarak; geçici görevlendirme işleminin, kamu görevlilerinin işgal ettiği kadrodan fiilen uzaklaştırma amacını taşımaması gerektiğine, kamu hizmetlerinin verimli bir şekilde yürütülmesinin amaç edinilmesi ilkesine ve hizmet gereklerine ters düşen bir sonuca sebebiyet vermemesi gerektiğine vurgu yaptı. İdarenin süreklilik gösteren hizmetlerinin yerine getirilmesindeki kamu görevlisi ihtiyacının ise naklen atama yoluyla giderilebileceği belirtildi.

Böylelikle personelin görev yerlerini değiştirmekle görevli amirlerinin görev yeri belirleme yetkisinin, kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde kullanılması gerektiği yargı tarafından hatırlatılmış oldu.

İlgili Karar İçin Tıklayınız

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER