YALÇIN: YASANIN DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORUZ

Memur-Sen Mersin İl Divan Toplantısı, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın katılımıyla gerçekleştirildi.
29 Kasım 2019 13:54

Toplantıya Memur-Sen Mersin İl Temsilcisi Abdulla Çelik, Memur-Sen'e bağlı sendikaların şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Emek Öncelikli Çalışmalarımız Sürüyor

Konuşmasına Memur-Sen'in sendikal tarihe kazandırdığı değerlere değinerek başlayan Genel Başkanı Ali Yalçın, 27 yıllık süreci geride bıraktıklarını ve yarım asra doğru yürüdüklerini ifade etti. Memur-Sen'in mücadelesiyle sendikacılığın yeni bir ivme kazandığını kaydeden Yalçın, sendikal alana değer kattıklarını söyledi.

Yasadaki eksikliklerle sendikal tarihe başlama noktasındaki sıkıntılara da değinen Yalçın, bu zor günlerde yapılan çalışmaların Memur-Sen camiası için sağlam bir maya oluşturduğunu söyledi. Yalçın, “Bizden öncekilerin tecrübelerinden de istifade ederek ülkemizin en büyük konfederasyonu olmak için hep birlikte çok çalıştık. Bu birliktelikten aldığımız güçle üye sayımız 1 milyonu aşarak hem Türkiye'de hem de tüm dünyada emek öncelikli çalışmalara imza attık” dedi.

Örgütlü Gücümüzle Güçlü Yarınlara Yürüyoruz

Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Örgütlülüğümüzden aldığımız güçle yarınlara güçlenerek yürüyoruz. Bizim işimiz millet derdimiz millet gücümüz millet. Bu teşkilatın gücü sizlersiniz. Bu kimlik Türkiye’nin sınırlarını aşıyor, dünyanın her yerinde karşılık buluyor. Memur-Sen olarak hep söylediğimiz gibi; Konuştuğumuz diller, tenimizin rengi, yaşasığımız ülkeler farklı olabilir ama bizim mücadelemiz adalet ve emek mücadelesidir."

Adil bir dünyanın sarf edilen çaba ve mücadeleyle mümkün olabileceğini savunan Yalçın, "Adil bir dünya kendiliğinden gelmeyecek, bu uğurda çaba ve emek sarf edersek gelecek. Biz bu ülkenin birikimli insanlarıyız. Güçlü bir Türkiye olacaksa adil bir dünya olacaksa bizim çabalarımızla olacak" ifadelerini kullandı.

Sesimizi ve Çağrımızı Herkese Ulaştıracağız

Üye çalışmalarına asla umutsuzluğa kapılmamaları yönünde teşkilat mensuplarını uyaran Yalçın, “Dün üye olmaz denilenlerin tamamı üye olduğu için bugün 1 milyon sayısını aşmış durumdayız. Her yerde yetki alınır ama filanca ilçede yetkili olamayız denilen yerlerde de yetkili olduğumuz için şu anda Türkiye’nin en büyük emek örgütüyüz. Demek ki hiçbir bahane arkasına saklanmadan herkese derdimizi, sesimizi, çağrımızı ulaştıracağız ve onları da bu örgütlülüğe dahil edeceğiz” diye konuştu.

Yalçın, Toplu Sözleşme Süreciyle ilgili şunları söyledi. "Bizim derdimiz bağcıyı kovmak değil, üzüm yemektir, refahtan pay almaktır. Kamu İşveren Heyeti müzakerede uzlaştı, tutanakta şaştı. Ne yazık ki masada uzlaşmadan ve paylaşımdan kaçınan bir işveren tavrıyla karşılaştık. Kamu işvereni kazandıracak teklif sunmadı, biz de kazandırmayan teklife imza atmadık. Çünkü biz omuzlarımızda 1 milyonu aşkın üyenin sorumluluğunu, 5 milyon 200 bin kişinin mesuliyetini taşıyoruz. Mesuliyeti yerine getirdik, haysiyeti çiğnetmedik.” 

Yıllardır Kanundan Kaynaklı Sorunlara Dikkat Çekiyoruz

Yalçın, 4688 sayılı yasa ile ilgili daha önce yapılan eleştirileri hatırlattı. Bu konudaki kaygı ve tespitlerinin bir kez daha doğrulandığını ifade eden Yalçın, “Yıllardır kanundan kaynaklı sorunlara dikkat çekiyoruz ve yasanın düzeltilmesini istiyoruz. 200 bin işçi için 60 gün pazarlık süresi var, 5 milyon 200 bin kamu görevlisi için ise 30 gün. Sorunlar acil bir değişikliği zorunlu kılıyor. Hakem Heyeti’nin Hükümet lehine olan üye dağılımı değişmeli” şeklinde konuştu.

Yalçın'ın gündeminde öğretmene şiddet konusu da vardı. Geçtiğimiz günlerde merhum Necmeddin Kuyucu'nun kütüphane açılışına katıldığını ifade eden Yalçın, "Öğretmenimizi bir kez daha rahmetle yad ettik. Bizler öğretmenin, öğretenin, eğitimcinin itibarının yüksetildiği, elinin güçlendirildiği, öğretmene el uzatanın bir daha öğretmene el uzatamayacağı bir yasal düzeneğin kurulması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Çelik: Sesimizi Herkese Duyuracağız

Memur-Sen Mersin İl Temsilcisi Abdulla Çelik de yaptığı konuşmada Memur-Sen Mersin İl Temsilciliği olarak çalışmalarını hızla sürdürdüklerini ifade etti.

Çelik, önümüzdeki süreçte de gayretli çalışmalarını sürdüreceklerini ifade ederek, üye kazanma ve herkese seslerini ulaştırma noktasında gayret sarf edeceklerini belirtti.

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #