Son Eklenen Haberler

TİS sürecinde anlaşma sağlanamazsa İZBAN işçileri grev kararı alacak

İZBAN'da anlaşma sağlanamayan toplu sözleşmede süre doluyor. Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, son görüşmede ve arabulucuda anlaşma sağlanamazsa greve çıkacaklarını söyledi.
21 Ocak 2021 16:59

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) ortak şirketi olan İZBAN’da örgütlü sendika Demiryol-İş İzmir Şubesi arasında 5.dönem toplu sözleşme süreci devam ediyor. 330 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmede ilk 60 günlük süre 24 Ocak tarihinde doluyor.

İşveren tarafından bir zam teklifi yapılmadığını söyleyen Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, "22 Ocak günü yapacağımız son görüşme ile ilk 60 günlük süreç dolmuş olacak. Yarınki oturumda da teklif gelmezse yasal olarak uyuşmazlık zabtını tutmamız lazım. Daha sonra 15 günlük arabulucu süreci başlayacak. Arabulucuda da anlaşma sağlanamaz ise biz yasa gereği sendikamızın yetkisinin düşmemesi için grev kararını alacağız. Sonraki 60 günlük süre içerisinde de anlaşma olmaz ise o zaman greve çıkacağız" diyerek süreci anlattı.  

Toplam 62 maddelik bir toplu sözleşmeleri olduğunu ifade eden Giral idari maddelerin çoğunda anlaşma sağlandığını ancak ücretle ilgili olan maddelerde uyuşmazlık olduğunu söyledi.   

"EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ"

İZBAN'da çalışanların asgari ücret aldığını belirten Giral, "10 yıllık personel net 2 bin 719 lira alıyor, asgari ücret şu an net 2 bin 825 lira olduğu için çalışanların hepsi asgari ücret alıyor. Bizim amacımız emeğimizin karşılığını almak. Taleplerimiz çok yüksek meblağlar değil. Belediyenin diğer şirketleriyle sosyal yardımlar, ikramiye ve ücretlerin eşitlenmesini talep ediyoruz. Diğer şirketler ile ücretsel anlamda aramızda yüzde 60-70 fark var. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer'in 'eşit işe eşit ücret' söylemi vardı, biz bunun gerçekleştirilmesini istiyoruz. Biz İZBAN'ın kazancının tamamını istemiyoruz sadece emeğimizin karşılığını ve geçinebileceğimiz bir ücret istiyoruz" dedi.

Taleplerini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve TCDD Genel Müdürlüğü’ne ilettiklerini de ifade eden Giral, "Olumsuz yaklaşmadılar. Umarım toplu sözleşmeyi masada bitiririz. Greve çıkmak hem kurum için hem de işçiler için sıkıntılı. İşçiler greve çıktıkları zaman grev boyunca ücretlerini alamadıkları için geçinmekte zorlanıyor. Biz bunun olmasını istemiyoruz ama sendika olarak taleplerimizin arkasındayız. Taleplerimiz kabul edilene kadar mücadele edeceğiz" diye konuştu.

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI