SON EKLENENLER

Tez-Koop-İş: Mimarlar Odası işten çıkardığı üyemizi geri alsın

Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nin, Tez-Koop-İş üyesi bir işçiyi işten çıkarması üzerine sendika oda önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.
28 Haziran 2022 15:01

Mimarlar Odası İzmir Şubesinin Tez-Koop-İş üyesi bir işçiyi işten çıkarması üzerine sendika oda önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Tez-Koop-İş İzmir 2 No'lu Şube tarafından yapılan açıklamada, üyelerinin 3 günlük izin talebini dilekçe ile yönetime bildirmesine rağmen “3 gün mazeretsiz işe gelmedi” denilerek işten çıkartıldığı ifade edildi.

Açıklamada sık sık, “Atılan işçimiz geri alınsın, İş ekmek yoksa barışta yok, Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atılırken, basın metnini Tez-Koop-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Mahmut Çetinkaya okudu.

Daha öncede, bir yılı aşkın bir süre boyunca görev tanımı dışı görevler ve ücretsiz izin tehditleri altında bir işçinin mobbinge maruz bırakıldığı ve “KOD 29” maddesi kapsamında yaptığı işten çıkarmasıyla Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetiminin gündeme geldiğini hatırlatan Çetinkaya, “Bu defa sendikamız üyesi bir işçiyi yıllık izne ayrıldığı sırada işten çıkarmıştır. İzne ayrılma tarihini yazılı dilekçe ile yönetime sunan sendikamız üyesi işçiye; toplu iş sözleşmesi ile uzun süren mücadeleler sonucu kazanılmış bir hak olan bir günlük regl izninin suiistimal edildiği de öne sürülerek, izinden döndüğü tarihte Ağustos ayının ortalarına kadar işten uzaklaştırıldığı ve iş akdinin feshedildiği bildirilmiştir” dedi.

“EMEK DÜŞMANI POLİTİKALAR SON DÖNEMDE ALIŞKANLIK HALİNE GELDİ”

Emek düşmanı politikaların son dönemde alışkanlık haline getirildiğini vurgulayan Çetinkaya, “Mimarlar Odası işçileri toplu iş sözleşmesinin imzalanmasının ardından Şube yönetimleri tarafından sık sık işten çıkarılma tehdidi almış, ayrıca anayasaya aykırı olduğu halde toplu iş sözleşmesi maddelerinden sendikaya üye olmayan işçiler de yararlandırılmaya çalışılarak sendikal örgütlenme içeriksizleştirilmeye; işçiler sendikasızlaştırılmaya çalışılmıştır. İşte bugün, İzmir Şube Yönetiminin yaptığı haksız işten çıkarma da tüm bu çabaların bir uzantısından başka bir anlam ifade etmemektedir. Bu emek düşmanı tutum Mimarlar Odasının mücadele tarihinde utanılacak bir sayfa olarak kalacaktır. Unutulmamalıdır ki; kendi bünyesinde çalışan işçilerin örgütlenmelerine, sosyal ve ekonomik haklarının iyileştirilmesine itiraz edenlerin kent suçlarına karşı mücadelesi her zaman eksik kalmaya mahkûm olacaktır” diye ekledi. 

Mimarlar Odası Genel Merkezi’nin, Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin meslek etik ve ilkelerine aykırı almış olduğu hukuksuz kararı durdurması; sorumlular hakkında gerekli soruşturmanın ivedilikle yürütülmesi gerektiğini söyleyen Çetinkaya, “Meslek odamızda fiilen yaşadığımız bu saldırılara beraber mücadele etmediğimiz sürece benzer durumların bütün meslek odalarında da yaşanması kaçınılmazdır. Birlikte mücadele etmek bizler için bir sorumluluk halini almıştır. Yaşanan bu haksızlığa karşı gereken tüm mercilerde müdafi olacağımızı ve çalışma arkadaşımızı yalnız bırakmayacağımızı bildiriyoruz” diye konuştu.

Açıklamada konuşan Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak ise, Mimarlar Odasına yakışmayan bir durum yaşandığını söyleyerek, “Mimarlar Odası bu yanlıştan derhal dönüp üyemizi işe geri alsın. Diyalog yolunu kullanmaya hazırız, elimizi uzattık” dedi.

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER