SON EKLENENLER

Sendikalardan ETF işçileriyle dayanışma çağrısı

DERİTEKS üyesi işçilerin fabrika önünde bekleyişi devam ederken, sendikalar ETF işçilerinin mücadelesini sahiplenme çağrısı yaptı.
21 Eylül 2022 15:51

Başta kıdem tazminatları ve ücretleri olmak üzere alacakları için direniş başlatan ETF Tekstil işçileri 2 ayı geride bıraktı. DERİTEKS üyesi işçilerin fabrika önünde bekleyişi devam ederken, sendikalar ETF işçilerinin mücadelesini sahiplenme çağrısı yaptı.

ETF işçilerinin yalnız olmadığını söyleyen Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Savaş Doğan, “ETF işçisinin mücadelesini destekliyoruz. Önümüzdeki günlerde de kitlesel bir ziyarette bulunacağız. İşçiler hukuksuzca işten çıkarıldılar, bu sadece ETF işçileriyle sınırlı kalmayacak, önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaşacak” dedi. Hak arama mücadelesinde konfederasyonların ayrım yapmaması gerektiğini ekleyen Doğan, “Sendikalar olarak ne kadar sahiplenirsek işçi sınıfı o kadar güçlenmiş olur. O nedenle ETF direnişini ortak mücadeleyle başarıya götürmeliyiz” dedi.

‘EKSİKLERİ GÖRMELİYİZ’

Patronların kural tanımaz yöntemlerle işçilerin haklarını çiğnediğini, iktidarın ise buna göz yumduğunu söyleyen Liman-İş İstanbul Bölge Başkanı Sinan Ceviz, “ETF işçisinin sürdürdüğü mücadelenin, yalnızca kendi talepleriyle sınırlı olduğunu düşünmüyoruz. Bu Türkiye işçi sınıfının taleplerinin de savunulması anlamına geliyor. Biz Liman-İş olarak elden geldiğince katkı sunmaya çalışıyoruz, dayanışma içerisinde olmaya çalışıyoruz ama şunu söylemek de gerekir ki ETF işçisinin mücadelesi hak ettiği desteği, dayanışmayı henüz bulabilmiş değil” diye konuştu. ETF işçilerinin 2 aydır fabrika önünde direnişte olduğunu belirten Ceviz, “Normalde yanlarındaki iş yerlerinden başlayarak akın akın arkadaşlarımızın gitmesi, destek vermesi, İstanbul’da sendikalarımızın destek vermesi gerekiyor. Bunun son derece zayıf olduğunu görüyoruz. Bu bizim gidermemiz gereken eksiklerdir” diye konuştu.

‘HAREKETE GEÇİLMESİ GEREKİYOR’

Harb-İş İstanbul Şube Başkanı Murat Yalçınkaya da “Önümüzdeki günlerde ETF’ye destek ziyaretinde bulunacağız. İşyeri kapatılması, taşınması gibi durumlarda öncelik işçinin alacağına verilmeli. İşverenin mal varlığı duruyorken işçinin alacakları ödenmelidir. Muhakkak buna bağlı yasanın da bir an önce değiştirilmesi gerekir. Konfederasyonların bu meseleyi Meclise taşıması gerekir. Başka türlü böyle meselelerin önüne geçemeyiz. Ekonomik krizin olduğu bir ortamda sendikaların sessiz kalmasını da doğru bulmuyorum. Kimse başını kuma gömmesin, sorun ortada çözüm belli. Harekete geçilmesi gerekiyor. Bunun tabandan yapılması lazım” dedi.

‘BU TEHDİT BÜTÜN İŞÇİ SINIFINA’

Son dönemde özellikle tekstil iş kolunda birçok işyerinin kapandığını, Türkiye’nin dört bir yanında işçilerin mağdur edildiğini, bu nedenle ETF işçilerinin verdiği mücadelede sorumluluk hissettiklerini dile getiren Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) Genel Başkanı Mehmet Türkmen, “ETF işçilerinin buradaki mücadelelerinin başarıya ulaşması, haklarını alması işçi sınıfı için çok önemli, çünkü bu tehdit bütün bir sınıfa” dedi. Antep’te de çok fazla kapanan işyeri olduğunu dile getiren Türkmen, “Önümüzdeki dönemde bunlar daha da çoğalacak. O yüzden ETF işçisinin mücadelesinin karşısında kayıtsız kalınması tüm sendikalar ve işçiler için büyük bir sorun. Başta İstanbul’da örgütlü olan sendikalar, ETF işçisinin üyesi olduğu sendikanın bağlı olduğu konfederasyon işçilere sahip çıkmalıdır” diye konuştu.

Sermaye sınıfı ile işçi sınıfı arasında bir kavga yaşandığını dile getiren Türkmen, “Devlet ve sermaye nasıl bir taraf oluyorsa bugün, gerçekten işçi sendikası olan, işçi sınıfını temsil ettiği iddiası olan güçlerin de ETF işçilerinin yanında olması gerekir” diye konuştu

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER