ŞAHİNDOĞAN: SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN DE BAŞARI BELGESİ ALABİLMELİDİR.

Türk Eğitim-Sen Genel başkan yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan '' başarı belgesi verilmesi uygulamasından Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında kadrolu öğretmen olarak görev yapan öğretmenlerimiz yararlanabilirken sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına atanmış öğretmenlerimiz yararlanamamaktadırlar.'' dedi
16 Ekim 2020 21:36

ŞAHİNDOĞAN Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
Bilindiği gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 122. maddesine göre “Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle; kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları tespit edilen memurlara, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından başarı belgesi verilebilir” denilerek denilerek devlet memurlarına başarı belgesi verilebileceği ve “üç defa başarı belgesi alanlara da üstün başarı belgesi verileceği” düzenleniyor.
Bu başarı belgesi verilmesi uygulamasından Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında kadrolu öğretmen olarak görev yapan öğretmenlerimiz yararlanabilirken sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına atanmış öğretmenlerimiz yararlanamamaktadırlar.
Yani sınıfı ve hatta okulu teslim ettiğimiz, sorumluluk yüklediğimiz, başarı beklediğimiz herhangi bir olumsuzlukta ceza verdiğimiz sözleşmeli öğretmenlerimize başarı belgesini çok gören bir uygulama var.
Bu hakkaniyetsiz ve adaletsiz uygulamanın kabul edilebilmesi mümkün değildir.
2016’da sözleşmeli öğretmenlik uygulaması başlatılırken ne diyordu dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz “ Hiç bir fark olmayacak, aynı kadrolu öğretmenlerimizin özlük haklarına sahip olacaklar”
Alın size bir fark daha, bir ayrımcı muamele daha.
Türk Eğitim Sen olarak sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına karşı çıkmakla ne kadar haklı olduğumuzu da aynı zamanda teyit eden bu durum mutlaka düzeltilmelidir.
“Efendim mevzuat müsade etmiyor” gibi izahlar mağduriyeti gidermiyor. Aslolan mağduriyetin giderilmesi ve tıpkı kadrolu öğretmenlerimizden başarılı çalışmalar yapanlara verilen başarı belgesinin, başarılı çalışmalar yapmaları halinde sözleşmeli öğretmenlerimize de verilmesidir.
Türk Eğitim Sen olarak temel düşüncemiz sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının bitirilmesidir. Ancak bu gerçekleşene kadar da sözleşmeli öğretmenlerimize yapılan her türlü ayrımcı uygulamanın da ortadan kaldırılması gerekir.
Mehmet Yaşar Şahindoğan
Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #