Son Eklenen Haberler

ŞAHİNDOĞAN: İL İÇİ SIRA TAYİN SİSTEMİNE GERİ DÖNÜLMELİDİR.

Türk Eğitim-Sen genel başkan yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan yaptığı açıklama İl içi isteğe bağlı yer değiştirmelerde uygulanan ve daha önce yönetmelikte bulunan il içi sıra tayin sisteminin yanlış bir kararla yönetmelikten çıkarılmasının yer değiştirmelerde büyük adaletsizliklere yol açtığını ve bu adaletsizliklerin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.
20 Ocak 2021 15:12

ŞAHİNDOĞAN açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

İl içi isteğe bağlı yer değiştirmelerde uygulanan ve daha önce yönetmelikte bulunan il içi sıra tayin sisteminin yanlış bir kararla yönetmelikten çıkarılması yer değiştirmelerde büyük adaletsizliklere yol açıyor.Daha önce, il içi ve il dışı öğretmen yer değiştirme döneminin sonrasında il içindeki okullarda oluşturulan sıra listeleri bir kez daha çalıştırılır ve oluşan boşluklara tayin isteyip tayini çıkmamış sırada bulunan öğretmenler yerleştirilirdi.

Bu önemli ve adaleti sağlayan uygulamanın yönetmelikten çıkarılması gerçekten çok ciddi hakkaniyetsizliklere sebep olmakta ve yüksek puanı bulunup merkez okullara gelmek isteyen il içindeki eğitimcileri mağdur etmektedir.

Bu durum sendikamız tarafından, MEB’in Öğretmen Atama Be Yer Değiştirme Yönetmeliği ile ilgili Çalıştayında da dile getirilmiş ve genel kabul gören bir karar olarak Çalıştayın sonuç kararları arasında yer almıştır.

Hal böyle iken MEB’in bu konuda adım atmamış olması düşündürücüdür.

Bu adaletsizliğin düzeltilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi için sıra tayin sistemi söz konusu Çalıştay’da da alınan karar doğrultusunda yeniden yönetmeliğe ilave edilmelidir.

Mehmet Yaşar Şahindoğan

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı

11

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI