SON EKLENENLER

OKUL MÜDÜRÜNÜN SAYGINLIĞI BAKANLIĞIN UMURUNDA MI?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullara ilk kez bütçe gönderdiklerini belirterek yöneticileri eleştirmiş ''Şu ana kadar okullarımıza 3 milyar 900 milyon TL bu bağlamda para gönderdik. Garip olan şey şu, bazı okul yöneticilerimiz 1 TL bile harcamamışlar. Muhtemelen haberleri yok Onun için okullarınıza gittiğiniz zaman söyleyin bakanlık para göndermiş kırtasiye malzemesi alın, bizi boşu boşuna uğraştırmayın. Temizlik malzemesini alın. Küçük onarımları yapın deyin.'' 'demişti. İstanbul EBS 6 nolu şube başkanı İdris Şekerci Bakan Özer'in açıklamasına tepki göstererek ''Gönderilen ödenekler ile bir okulun yıllık ihtiyacının ne kadarını karşılayacağını danışman arkadaşlar Bakan Bey'e iletirse fena olmaz.'' dedi.
05 Ekim 2022 00:38

ŞEKERCİ Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Son iki haftadır okul müdürleri ile istişare toplantıları yapıyoruz. Ayrı ayrı sorunları olsa da ortak problemleri, kendilerinin anlaşılmadığı, hedef tahtasına koyan ağır eleştirilere maruz kalmaları. Bakan Bey'in ödenekler üzerinden son değerlendirmesi ise bardağı taşıran son damla olmuş anlaşılan. Konuya girizgah sadedinde değerlendirme ile başlayalım isterseniz..

MEB'in kronik sorunlarından biri kuşkusuz okulların bütçe ve personel sorunudur. Doğrudur; bütçeden en fazla payı uzun zamandır Milli Eğitim almaktadır. Bu durum, eğitime dair her soruna çözüm üretemediği gibi personel, temizlik vd ihtiyaçları karşılamaktan uzaktır.

Hakkı teslim etmek, bizim şiarımızdandır. Sayın Bakan Mahmut Özer'in son dönemde okullara gönderdiği ödenekler dikkate alındığında kronik sorunun fark edildiğini ifade etmemiz gerekir. Buraya kadar her şey normal seyrinde giderken Bakan Bey'in okul yöneticilerini töhmet altında bırakan açıklamaları ve sanki gönderilen ödeneğin tüm sorunları çözecekmiş gibi algıya neden olacak beyanatını anlamak mümkün değil.

Sayın Bakan, geçen eğitim öğretim yılı sonunda "okulların personel sorununu çözeceğim" dediğinde tüm okul müdürleri kendisini ayakta alkışlamıştı. Geldiğimiz noktada, bu soruna esaslı bir çözüm olmadığı ortadadır. Okul müdürlerinin heveslerini kursaklarında bırakan şey, kadrolu personel istihdamı beklerken, geçmiş yıllara göre şartları daha da daraltılmış TYP-İş Kur 'lu çözüm gündeme geldi.

Hani Sayın Bakan gönderilen ödenekleri Okul müdürlerinin -usulüne göre -harcamasını bilmediklerini söylemişti ya. Şimdi biz Sayın Bakanın baktığı yerden tersinden mukabele ile cevap verelim;

Kur'an'ı Kerim'de geçen İsrailoğulları'nın kurban hikayesinde geçen "Neredeyse kesmeyeceklerdi.." ikazını hatırlatırcasına; 9 ay sınırından, OAB üzerinden çalışmamış olmasına, kişi başına düşen gelirin bilmem kaç lirayı geçmemesi şartına kadar bir çok madde ile sınırlı bir TYP için ne söylenebilir?

Ayrıca, gönderilen ödenekler ile bir okulun yıllık ihtiyacının ne kadarını karşılayacağını danışman arkadaşlar Bakan Bey'e iletirse fena olmaz.

İdris Şekerci

EBS İstanbul 6 Nolu Şube Başkanı

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER