SON EKLENENLER

Ocak'tan geçerli olmak üzere enflasyon farkının üzerinde bir ek zam yapılmasını istiyoruz.

Ali Yalçın, yüzde 30-35 zamma açıklık getirdi. Memurlara verilecek ek zam tartışmaları devam ederken gelecek iki yıllık zam oranının yüzde 30 zam yapılacakmış gibi yansıtılması tartışmaları beraberinde getirmişti. Memurların olmayan zamma tepkileri gecikmedi. İşte detaylar... Memur Sen Başkanı Ali Yalçın NTV'de yaptığı açıklamada, dün yaptığı açıklama sonrasında, memurlara yüzde 30-35 ek zam yapılacağı şeklinde başlıklar atıldığını ancak bunun doğru olmadığını belirtti.
07 Aralık 2021 15:21

Memurlara verilecek ek zam tartışmaları devam ederken gelecek iki yıllık zam oranının yüzde 30 zam yapılacakmış gibi yansıtılması tartışmaları beraberinde getirmişti. Ali Yalçın bir yanlış anlaşılma olduğunu ifade etti.

Memurların olmayan zamma tepkileri gecikmedi. En sert tepki ise Kamu Sen Genel Mali Sekreteri Osman Eksert'ten geldi. Numan Kurtulmuş'un Meclis'teki 'memura%30 zam kararı aldık' sözleri ise gelecek iki yılı kapsayan zamların toplamı olup olmadığı ise tartışılıyor. İşte detaylar...

ALİ YALÇIN CANLI YAYINDA KONUŞTU

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın NTV'de memur zammına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ali Yalçın şunları söyledi:

- Dün yapılan açıklamalar, memurlara yüzde 30-35 zam şeklinde başlıklar atılmasına neden oldu. Buradaki rakam 2022 ve 2023 toplam artışı ifade etmektedir ancak yüzde 30-35 gibi algılandı.

- Bizim oradaki temel yaklaşımımız çok net. Toplu sözleşme yürürlüğe girmeden önce ek protokol ile ek bir zam istiyoruz.

- Dolardaki, kıymetli madenlerdeki, market ürünlerindeki hareketlilik dikkate alınmayacak bir hareketlilik değil. Memurun alım gücü düştü.

- Asgari ücret tartışmalarının devam ettiği bir süreçteyiz. Bu tartışmaları geride bıraktıktan sonra memura Ocak'tan geçerli olmak üzere enflasyon farkının üzerinde bir ek zam yapılmasını istiyoruz. Bakanlık da bunu ifade etti. Ama aşırı ham hayallere kapılmak doğru olmaz. Biz, toplu sözleşmeden sonra aradaki hareketlilik dikkate alınmalı ve memurun alım gücü yükseltilmeli diyoruz .

- Enflasyonu yansıtmak alım gücünü artırmıyor, bir ilave iyileştirmeye ihtiyaç var bu da kapsayıcı olmalı, sadece bir meslek grubunu kapsamamalı.

NUMAN KURTULMUŞ NE DEMİŞTİ

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Tüm memur ve emeklilerinin maaşlarını yüzde 30-35 seviyelerinde arttırma kararı aldık” dedi.

 

sendikabulteni.com
Bu haberin tüm hakları sendikabulteni.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER