SON EKLENENLER

Metal işçileri: MESS’le masada ne konuşuyorsunuz, açıklayın!

Türk Metal ile MESS arasındaki sözleşme görüşmeleri devam ederken, işçiler fabrikalarda zam oranlarının belli olduğu söylentilerinin yayıldığını belirtti. İşçiler "Ne konuşuyorsunuz açıklayın" dedi.
11 Ocak 2022 16:41

130 bin işçiyi ilgilendiren MESS grup sözleşmesi kapsamında Türk Metal’le MESS arasında 10 Ocak Pazartesi günü 18.00’de başlanan görüşmenin 11 Ocak Salı günü 19.30’da devam edileceği duyurulurken, işçiler fabrikalarda zam oranlarının belli olduğuna ilişkin söylentilerin yayıldığını belirtti. Geçen sözleşme süreçlerinde de benzer durumların yaşandığını hatırlatan işçiler, “Süreç işçileri ikna etmek şeklinde yürütülüyor. MESS’le masada ne konuşulduğu açıklansın” dedi.

FABRİKALARDA KİMİ RAKAMLAR DİLE GETİRİLİYOR

Türk Metal’le MESS arasında bugün saat 18.00’de başlayan görüşmeler sürdüğü sırada metal fabrikalarında kaynağı henüz belirlenemeyen “Yüzde 25 artı 3 TL saat ücretlerine, ikinci 6 ay için enflasyon, üçüncü 6 ay için enflasyon artı 0.50 kuruş, dördüncü 6 ay enflasyon olarak anlaşmaya varılmıştır” şeklinde rakamlar dile getirilmeye başlandı.

Fabrikada yayılan rakamlar sonrası ise Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Değerli üyelerimiz, MESS’in çağrısı üzerine bugün (10 Ocak Pazartesi) saat 18.00’de MESS Genel Merkezinde yaptığımız toplantı, saat 23.00’te sona ermiştir. Toplantıda daha önce üzerinde anlaşma sağlanamayan parasal olmayan 44 madde ve yönetmelikler üzerinde mutabakat sağlanmıştır. MESS masaya getirdiği karşı tekliflerinin tamamını geri çekmiştir. Buna karşılık bizim taslağımızdaki 8 maddelik teklifimiz hâlâ masadadır. Görüşmelere yarın saat 19.30’dan itibaren parasal maddeler üzerinden devam edilecektir” dedi.

"NABIZ YOKLAMAYIN, NE KONUŞTUYSANIZ SÖYLEYİN"

Önceki sözleşme süreçlerini hatırlatan metal işçileri, “Hep aynı senaryo. Bir önceki sözleşme sürecinde de fabrikalarda rakamlar yayılmaya başlanmıştı. Sonrasında yine genel başkan benzer bir açıklama yapmıştı. Nabız yoklayarak işçilerin tepkisini ölçmeye çalışıyorlar. Nabız yoklamayın, masada ne konuştuysanız onu açıklayın” dedi.

Türk Metal Başkanı Pevrul Kavlak, 2020’de imzalanan bir önceki sözleşme döneminde de fabrikalarda yayılan rakamlar sonrası “MESS ile bugün yürüttüğümüz toplu sözleşme müzakeresi sona ermiştir. Görüşmelerin yarın (28 Ocak 2020 Salı günü) saat 19.30’da devamına karar verilmiştir” şeklinde açıklama yapmıştı. Kavlak’ın işaret ettiği tarihte sözleşme imzalanmıştı.

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER