KORONAVİRÜS SALGININA KARŞI GREYFURT UYARISI! 40 KAT ARTIRIYOR

Koronavirüs salgını sonrası doğal ilaçlara olan ilgi arttı. Virüse karşı etkili olduğu ileri sürülen greyfurt için ise uzmanından uyarı geldi. 
31 Mart 2020 08:36

Dünyayı etkisi altına alan korona virüse karşı henüz aşı ve etkili bir ilaç geliştirilebilmiş değil.  kadar doğal önlemler de tercih ediliyor. Virüse karşı etkili olduğu ileri sürülen greyfurt için ise önemli bir uyarı geldi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, koronavirüs salgınına karşı iyi geleceği söylenen greyfurtun fazla tüketilmemesi söyledi. Fazla tüketimin, ilaç kullanan kişilerde zehirlenmeye neden olabileceğini belirtti. 

FURANOKUMARİN MADDESİ

Prof. Dr. Coşkun Usta, C vitamini içeren diğer ürünlerden farklı olarak sadece greyfurtta bulunan 'furanokumarin' maddesinin tehlikeli olabileceğine dikkati çekti. Usta, bu madde nedeniyle greyfurtun fazla tüketiminin, ilaç kullanan insanları ölüme götürebildiğini söyledi. Koronavirüs salgını nedeniyle herkesin ilaç kullanma potansiyeli olduğunu belirten Usta, bu dönemde greyfurt suyu tüketmenin doğru olmadığını kaydetti.

"FAZLA GREYFURT TÜKETİLİRSE YAN ETKİ ORTAYA ÇIKAR"

Fazla greyfurt tüketiminin ilaç kullananlarda yan etkilere yol açabileceğini söyleyen Prof. Dr. Usta, "Son zamanlarda koronavirüse iyi gelecek ürünler arasında, C vitamini bulunan ürünler ön plana çıkarılıyor. Halkımız da bundan dolayı haklı olarak çok fazla portakal ve greyfurt tüketmeye yöneliyor. Yalnız greyfurtta diğer C vitamini içeren ürünlerden ayrı olarak furanokumarin maddesi var. Fazla greyfurt tüketilirse ilaç kullanımıyla birlikte yan etkiyi ortaya çıkarır. Üst üste 2-3 gün tüketmek bile karaciğerdeki fonksiyonları baskılayacaktır" diye konuştu.

"40 KAT ARTIRIYOR"

Fazla greyfurt tüketimi halinde, ilaçlar karaciğere uğradığında yok edilemeyeceği için zararlı ve toksik düzeylere çıkacağını belirten Prof. Dr. Usta, şunları söyledi:

"Yapılan çalışmalar sonucunda greyfurt suyu içen ve ilaç kullanan hastaların yüzde 80'inde bu sorun ortaya çıkmıştır. Yani ilaç normalinden 40 kat daha fazla kana karışıyor ve kanda zehirlenme yapabiliyor. Potansiyel olarak bu virüsü kapma riskimiz var ve bu yüzden ilaç kullanma potansiyeli de taşıyoruz. Bu nedenle özellikle bu dönemde greyfurt suyu tüketmek doğru değil.''

MİLLİ GAZETE

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #