SON EKLENENLER

Kamu çalışanlarından sıradışı davetiye: Allah aşkına...

Kamu çalışanlarından sıradışı davetiye: Allah aşkına... 'MEB'de değil ASHB'de çalışan Ek Dersli meslek elemanları'
12 Ocak 2022 16:14

Kamuda onlarca farklı istihdam biçimi birçok sorunu beraberinde getirdi. Zaman zaman kamuoyuna yansıyan haberlerde de yer alan istihdam biçimlerinin en önemli ayrıntısı ise aynı işi yapmalarına rağmen farklı maaşlar alınması.

4/B'li personelin kadro çalışmaları için bu yıl toplu sözleşme ile söz verildi fakat çalışmanın detayları henüz ortaya çıkmış değil. Yine kamuda yardımcı hizmetler sınıfı personele ise Adalet Bakanlığı GİH kadrosu verirken diğer bakanlıklarda çalışan onbinlerce kişi hala Yardımcı Hizmetli kadrosunda kaldı.

Çalışanların sorunları bunlarla da bitmedi. Bakanlıkta tam zamanlı çalışıp ücreti asgari ücretin altında olan binlerce çalışan olduğu ortaya çıktı. Onların da tek isteği emeklerinin karşılığını almak.

Devlet kadrolarında çalışıp kadroları olmayan ve ortalama asgari ücretle geçinen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında “Bakanlık Onayı” ile Ek Ders adı altında tam zamanlı olarak çalışan binlerce çalışan 4/B statüsüne geçmek için bu akşam buluşuyor.

MAAŞLAR ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA: 4/B'YE GEÇİŞ İSTİYORLAR

Ek desli çalıştıkları için maaşları asgari ücretin altında olan bakanlık çalışanları bu akşam seslerini hükümete duyurmaya çalışacaklar. Tek istekleri ise çalışmalarının karşılığını almak.

İşte o davetiye;

 

Aile Bakanlığı'nda çalışan ek dersli meslek elemanları zaman zaman asgari ücretin altına düşen ücretleri ile gündem olurken, beklenen kadro haberi ise henüz yok. 'Ek ders' adı altında tam zamanlı çalışan ve öğretmenden sosyaloğa, hemşireden fizyoterapiste birçok branşta hizmet veren ek derli çalışanlar kadro mücadelelerine şimdi de dernek çatısı altında da devam edecekler.

AMAÇLARI EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALMAK

Yıllardır seslerini duyurmaya çalışan ek derli meslek elemanlarının tek amaçları çalıştırkları emeklerinin karşılığını almak. Adları her ne kadar ' ek dersli' olarak geçsede yaptıkları görevler tam zamanlı ve bakanlık bünyesinde aynı işi yaptıkları kadrolu mesai arkadaşlarının yarısı kadar dahi maaş almıyorlar.

MAAŞLAR ASGARİ ÜCRETİN ALTINA DÜŞÜYOR

Doğum izni, yıllık izin, ölüm izni vb hakları da olmayan çalışanların tayin, eğitim vb. nedenlerle yer değiştirme hakları da bulunmuyor. Yılın bazı dönemlerinde ise (tatil, bayram vb.) maaşlar asgari ücretin altına düşüyor.

DERNEK KURDULAR

Ek ders mağdurları yaptıkları açıklamada "Aile Bakanlığı'nda çalışan ekdersli meslek elemanlarını tek çatı altında toplayıp özlük hakları ve kadro için canla başla çalışacak bir sistem ile artık daha çok güçlüyüz. Derneğimiz hayırlı uğurlu olsun" ifadeleri ile kurmuş oldukları derneği kamuoyuna duyurdular.

Derneklerini şöyle duyurdular;

EK DERLİ MESLEK ELEMANLARI KİMLERDİR? TANIYALIM...

Devlet kadrolarında çalışıp kadroları olmayan ve ortalama asgari ücretle geçinen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında “Bakanlık Onayı” ile Ek Ders adı altında tam zamanlı olarak çalışan binlerce kişi kadro bekliyor.

MESAİ TAM ZAMANLI; ÜCRET 'EK DERS'

Çalıştıkları günlere ücret alan ek ders görevlisi olarak adları geçsede ders anlatmıyorlar. Öğretmen, sosyolog, sosyal çalışmacı, psikolog, hemşire, fizyoterapist, çocuk eğiticisi, büro memuru vb. unvana sahip meslek elemanları olarak görev yapıyorlar.

ÖĞRETMENDEN SOSYOLOĞA, HEMŞİREDEN FİZYOTERAPİSTE

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında “Bakanlık Onayı” ile Ek Ders adı altında tam zamanlı olarak;
---*Usta öğretici


---*Öğretmen,
---*Sosyolog,
---*Sosyal çalışmacı,
---*Hemşire,
---*Fizyoterapist,
---*Çocuk eğiticisi, büro memuru vb. Ünvana sahip meslek elemanları çalışmaktadır.

YIL BOYUNCA ÇALIŞIYORLAR

Milli eğitimin ek ders genelgesine göre işe alındıkları için, sadece isim olarak “ek dersli personel” olarak geçmekte ve ders anlatmamaktadırlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının asıl işi olan sosyal inceleme, saha araştırması, raporlama, büro işlemleri vb. görevleri yerine getirmekte ve kadrolu meslektaşları ile aynı imza yetkisine sahip olmaktadırlar. Bakanlığın tüm birimlerinde ve kuruluşlarında bir fiil, yıl boyunca çalışmaktadırlar.

AYNI İŞİ YAPIYORLAR STATÜLERİ YOK

Yıl boyunca iş giriş çıkışı yapılmadan sonraki yıllarda da istihdam edilen bu deneyimli personellerin, kadrolu meslektaşları ile aynı işi yaptığı halde bir statülerinin olmaması, ücretlerinin diğer personele oranla çok düşük olması, resmi ve dini bayram ve tatillerde daha da düşmesi ise ciddi kayıplar oluşturuyor.. Ve sadece düşen ücret değil, sigorta primleri de 17/18 güne kadar düşüyor

İZİN VE TAYİN HAKLARI DA YOK

Aile Bakanlığında tam zamanlı çalışan ek dersli meslek elemanlarının süt, doğum, ölüm, analık, babalık, asker, tatil(yıllık) vb. hiçbir izin hakkı, diğer çalışanlarda olduğu gibi yolluk, eğitim, danışmanlık, tayin, işsizlik sigortası vb. hakları da bulunmamaktadır. Ayrıca yer değiştirme ya da tayin hakkı olmadığı için evlilik durumunda, aile bütünlüğünü bozmamak için işten ayrılmak zorunda kalmaktadırlar.

GENELGE BELİRSİZLİĞİ FARKLI UYGULAMA GETİRİYOR

Bu çalışanlar istihdam edilme süreçlerinde hakları konusunda yeterli bir şekilde bilgilendirilmemekle birlikte, genelgenin yeterince açıklayıcı olmaması nedeniyle iller hatta kuruluşlar arasında uygulama farklılıkları olmakta ve ek dersli çalışanların mağdur olmasına sebebiyet vermektedir.

EŞİNE AZ RASTLANIR İSTİHDAM BİÇİMİ

Bakanlık bünyesinde yıllardır çalışan bu personel özlük ve mali haklar yönüyle bir çok kayıp yaşıyorlar. Ders görevlisi olarak adları geçsede esasen bu tamamen istihdam biçimi ve ek dersle ilgili bir işlem yapmıyorlar. Fedakarca çalışan bakanlık personeli devlette eşine az rastlanır istihdam biçimine göre şekillendirilmiş fakat tam zamanlı çalışma koşullarının 'kadro' ile taçlandırılmasının hem hakkın gereği hem de sosyal devletin gerekliliği olarak görülüyor.

SGKREHBERİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER