HAK-İŞ'ten asgari ücret açıklaması

HAK-İŞ Genel başkanı Mahmut Arslan: Asgari ücret tespit komisyonu daha geniş katılımlı olmalı.
13 Ekim 2021 13:16

“Şehitlerimize Allah’tan Rahmet Diliyorum”

Arslan, Fırat Kalkanı Harekat Bölgesinde hain terör örgütünün  saldırısı sonucu şehit düşen Özel Harekat Polislerimize Yüce Allah’tan rahmet; aileleri başta olmak üzere aziz milletimize, emniyet teşkilatımıza başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dileğinde bulundu. Arslan, “Bu ülkenin birliğini, bütünlüğünü, gücünü, dayanışmasını da temsil ediyoruz. Bu ülkenin bir çakıl taşının bile kimseye verilemeyeceği inancıyla hareket ettiğimiz için bu tür oyunlara, tezgâhlara da karşı çıkmamız ve dik durmamız gerekiyor” diye konuştu.

“43 Yıllık Mücadelenin Arkasında İşçilerimizin Duaları Var”

Arslan, Hizmet-İş Sendikası’nın 43 yıllık sendikal başarısının arkasında verilen mücadele ve dua eden emekçilerin olduğunu hatırlatarak, “Bugün Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olma imkânını bu mücadelenin bize hediyesi olarak görüyoruz. Elbette ki hepimizin büyük fedakârlığı, çabası, gayretiyle bu noktaya geldik. Ama unutmayalım ki, bizi hiçbir zaman tanımamış, elimizi sıkmamış, bizimle beraber aynı mekânda bulunmamış ama seher vakitlerinde bizim başarımız için dua eden kardeşlerimiz var. Aslında bizim başarımız, görünmeyen kahramanların Allah rızası için bize yaptığı dualardır” dedi.

“Hizmet-İş Sendikamızdan 10 Bin Üyemiz İşte Çıkarıldı”

Arslan, yerel seçim sonrasında CHP ve HDP’ye geçen bazı belediyelerde HAK-İŞ’e yönelik bir operasyon gerçekleştirildiğini belirtti. Arslan, “Yerel seçimlerden sonra Antalya’da da olduğu gibi CHP’li, HDP’li belediyeler seçimleri kazanır kazanmaz mazbatalarını almadan HAK-İŞ’e yönelik bir operasyon başlattı. İBB başta olmak üzere pek çok iş yerinde sendika değiştirmeyi reddeden üyelerimiz işten atıldı. HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımız başta olmak üzere HİZMET-İŞ Sendika’mızdan yaklaşık 10 bin üyemiz işten çıkarıldı” şeklinde konuştu.

Asgari ücret belirlenmesinde artık farklı bir modele ihtiyaç olduğunu belirten Arslan, şunları söyledi:

"Asgari ücret tespit komisyonunda, temsil açısından son derece zayıf, adaletsiz ve katılım anlayışından uzak bir sistem mevcut. Bu nasıl aşılabilir, uzun yıllar gündeme getirdik. Sanıldı ki orada Türk-İş olmasın biz olalım. Biz böyle demiyoruz, herkes üyesi kadar orada olsun, bu yapılmadı. Asgari ücret komisyonunda mevzuat değişimi lazım. Daha geniş katılımlı olmalı, sendika üye sayısına oranla temsil edilmeli."

Geniş katılımlı tespit komisyonu oluşturulmasının hem tartışmaları, hem de bir kesim üzerindeki sorumluluğu azaltacağını aktaran Arslan, daha katılımcı bir yapının inşa edilmesi gerektiğine işaret etti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde tüm sektörler durma noktasına gelirken üretimin devam ettiğini ve hatta ihracatta rekor kırıldığını dile getiren Arslan, bunun işçiler sayesinde olduğunu ve bu açıdan işverenlerden daha cömert olmalarını beklediklerini kaydetti.

“Güçlü ve Kararlı Bir Liderimiz Var”

HAK-İŞ Konfederasyonu’nun hızlı büyümesindeki en önemli etkenin kendi ilkeleri ve nitelikleri olduğunu vurgulayan Dr. Osman Yıldız konuşmasında, “HAK-İŞ Konfederasyonumuz 46 yıllık bir geçmişe dayalı, yarım asra yaklaşan bir süreçte, ısrarla, kararlılıkla, büyümeye devam ediyor. Bugün 750 binlere yaklaşan üye sayımızın yakın bir zamanda milyonlara yaklaşmasını temenni ediyorum. Konfederasyonumuzun hem Türk sendikal harekette, hem uluslararası sendikal harekette büyük, güçlü ve kararlı bir lideri var. Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile gurur duyduğumuzun altını bir kez daha çizmek istiyorum” dedi.

“Büyük Hizmet-İş Ailesi”

Genel Başkan Yardımcımız ve Hizmet-İş Sendikamızın Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, teşkilat mensuplarıyla sık sık bir araya gelmeye çalışıldığını belirterek, “Hizmet-İş olarak, Şube Başkanı ve Şube Yöneticilerimizi, işyeri sendika temsilcilerimizi, Genel Merkez ve Şube çalışanlarımızı kurumsal eğitimler ve sosyal programlarla güçlendirmenin ötesine geçiyoruz. Tanışmayı, kaynaşmayı, samimiyeti ve dayanışmayı artırarak bir ve bütün olmanın gücünü ailelerimizle birlikte burada yaşıyoruz. Hizmet-İş’in en büyük işçi sendikası olmasının nedeni de budur” şeklinde konuştu.

“HAK-İŞ’e Güveniyoruz”

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, “HAK-İŞ kendine göre çizgisi olan, vatan birliği ve beraberliği söz konusu olduğunda taşın altına eline koyan bir işçi örgütüdür. Aksu Belediyesi olarak taşeron işçilere ilk sendikal hakları veren biz olduk. Çünkü HAK-İŞ’e güveniyoruz” şeklinde konuştu.

 

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #