Son Eklenen Haberler

Haber-Sen'den PTT’de "eşit işe eşit ücret" talebi

Haber-Sen düzenlediği basın toplantısıyla PTT emekçilerinin sorularını ve taleplerini açıkladı.
20 Ocak 2021 18:30

Haber-Sen yaptığı açıklamada, PTT bünyesindeki tüm emekçilerin liyakat ve nesnel kriterlerin gözetilmesini, çalışma koşullarının iyileştirilerek eşit işe eşit ücret verilmesini talep etti. 2013 yılında PTT AŞ olurken özellikle kuruma yeni gelen emekçilerin statülerin 399/2 olması için Haber Sen’in eylemler yaptığı hatırlatılan açıkamada, "Biz Telekom sürecinde yaşananları unutmadık ve bu konuda hafızamız çok güçlüdür. İdari hizmet sözleşmeli (İHS) statüsünde çalışan emekçiler bir an önce 399/2 statüsü verilmelidir. Aynı zamanda PTT de çalışan bütün emekçilerin ücretlerinde iyileştirme yapılmalıdır" denildi.

İHS personelinin çalıştırılmasına ilişkin düzenlemelerin iptal edilerek personelin tamamının 399 Sayılı KHK'ye tabi sözleşmeli personel haline getirilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması talep edildi. PTT’de kamu hizmetinin sunulduğu her kademede çalışan taşeron firma işçilerinin, başta güvenceli istihdam olmak üzere, tüm haklarının koruma altına alınması için düzenleme yapılması istenilen açıklamada, posta emekçilerini talepleri şöyle sıralanadı:

"Dağıtıcıların unvan değişiklik talepleriyle ilgili usul ve esasların hakkaniyetli olarak belirlenmesini, fakülte/yüksekokul mezunu dağıtıcıların memur statüsüne atanmasının gerçekleştirilmesini, resen emekliliğe sevk edilen dağıtıcıların fiili hizmet (yıpranma) ücretlerinin ödenmesini, eşit işe eşit ücret verilmesini, tüm PTT çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmesini tüm kademelerdeki/ statülerdeki PTT çalışanlarının görevde yükselme sınavlarına katılmasının önündeki idari engellerin kaldırılmasını, uzun süredir yapılmayan skala ayarlamasının tüm unvanlar için geçerli olacak şekilde uygulamaya konulmasını, 50’nin üzerinde çalışanı olan işyerlerinde kreş açılmasını ve daha küçük işyerlerinde bundan yararlanamayan tüm çalışanlar için kreş yardımı yapılmasını, tüm personel hareketlerinde (atama, görevde yükselme, unvan değişikliği) liyakatin ve nesnel kriterlerin esas alınmasını talep ediyoruz."

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI