GREVLERİ YASAKLANAN İŞÇİLERİN TİS GÖRÜŞMESİ SONUÇSUZ KALDI

Soda Sanayi, Kromsan ve Tuz İşletmeleri A.Ş. fabrikalarında çalışan 550 işçi için Petrol-İş Sendikası’nın sürdürdüğü TİS görüşmeleri sonuçsuz kaldı
17 Ekim 2020 14:59

Mersin Akdeniz İlçesi Kazanlı Mahallesi’nde Kimyasallar Grubu’na ait Soda Sanayi, Kromsan ve Tuz İşletmeleri A.Ş fabrikalarında çalışan işçiler ile işveren arasındaki görüşmeler sonuçsuz kaldı. Kimyasallar Grubu ile fabrikada çalışan işçiler arasında 2 yılda bir gerçekleşen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri 8 Ekim’de sonuçsuz kalınca Petrol-İş Sendikası’na bağlı işçiler grev kararı almıştı. Alınan grev kararı, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafında “milli düzeni bozucu nitelik” gerekçesiyle yasaklandı. İşveren de fabrikalarda çalışan toplam 550 işçiyi ücretsiz izne ayırdı.

8 BUÇUK SAAT SÜREN GÖRÜŞME SONUÇSUZ KALDI

İşverenin talebi üzerine dün Petrol-İş Sendikası temsilcileri, fabrikada çalışan işçiler adına Kazanlı Mahallesi’nde bulunan Soda Sanayi A.Ş Fabrikasında işveren ile sözleşme üzerine görüştü. Saat 14.00’da başlayan görüşme 22.30’da sonlandı. İşveren, 2 yılda bir imzalanan TİS süresini 3 yıla çıkarmak ve birinci yıl için 800 TL, ikinci yıl için Enflasyon+1, üçüncü yıl için ise Enflasyon+2 teklifinde bulundu. İşçiler adına TİS görüşmelerine katılan Petrol-İş Sendikası ise, TİS süresinin 2 yılda kalması, birinci yıl için 1200 TL, ikinci yıl içinse Enflasyon+5 zam oranını talep etti. 8 buçuk saat süren görüşmeden sonuç alınamayınca görüşme bugüne ertelendi.

Fabrika önünde bekleyen yüzlerce işçi, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak fabrika önünden ayrıldı. İşçiler fabrika önünden ayrılırken yarın tekrar buluşacaklarını söyledi.

EVRENSEL

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #