SON EKLENENLER

EYT'de ertelenen kıdem tazminatına dikkat!

Son dönemde çalışma hayatının en önemli gündem maddesi EYT... Düzenleme sonrası işe devam eden işçi, kıdem tazminatını talep etmemişse, işveren bunu erteleyebilir. Ancak çalışan ileride istifa etmeye karar verirse, tazminatında kayıp yaşayabilir. Bu nedenle sürecin iyi hesaplanması gerekiyor.
03 Ekim 2022 16:48

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yapılacak düzenleme için geri sayım devam ediyor. Bu ay sonunda kanun taslağının hazır olması ve sonrasında Meclis'e sunulması bekleniyor. Düzenleme sonrası işyerlerinde yaşanacak hareketlilik için bugünden öngörülerde bulunmak mümkün. Geçen hafta EYT'den yararlanacak kişilerin aylık bağlatmaları için nasıl hareket etmeleri gerektiğini ve kıdem tazminatı konusundaki işleyişi açıklamıştık. Bu hafta ise EYT'den yararlanan işçilerin aylık bağlatıp aynı işyerinde devam etmeleri halinde alternatif durumlar hakkında değerlendirmelerde bulunacağız.

ÇIKIŞ YAPILMASI ŞART

EYT düzenlemesi sonrası aylık bağlatma hakkına kavuşacak kişilerin, aylık bağlatabilmek için işyerinden çıkışlarının yapılması gerekiyor. SGK nezdinde kişinin işten çıkışı yapılacak ve kişi aylık bağlatmak için SGK'ya başvuruda bulunacak. Eğer işçi aylık bağlattıktan sonra çalışmaya devam etmeyecekse işverenin kıdem tazminatını da işçiye ödemesi gerekecek. İşverenin işçilere kıdem tazminatını makul bir süre içerisinde ödemesi gerekiyor. Ancak işçinin onayı olursa işveren kıdem tazminatını taksitle ödeyebilir. Bunun dışında işverenin tazminat tutarını tek seferde ödemesi gerekli.

YENİ İŞE GİRİŞ BELGESİ

Eğer işçi ve işveren aylık bağlattıktan sonra işçinin işe devam etmesi konusunda anlaşmışlarsa, işveren işçinin çıkışını yaptıktan sonra tekrar girişini yapabilir. Örnek vermek gerekirse 1 Şubat 2023 tarihi itibarıyla işyerinden aylık bağlatmak için ayrılacak işçi için işveren 1 Şubat 2023 tarihli işten çıkış, 2 Şubat 2023 tarihi için işe giriş bildirgesi düzenleyecek. Bu şekilde işçi aylık bağlatmak için SGK'ya başvururken çıkış bildirgesi verilmiş olacak ve aylık bağlatabilecek. Daha sonra sosyal güvenlik destek primine tabi olarak işe girişi yapılabileceği için de hem aylığını alıp hem de çalışmaya devam edebilecek.

İŞÇİ DAHA SONRA İŞTEN AYRILIRSA NE OLUR?

EYT'de yapılacak düzenlemeden yararlanarak aylık bağlatıp kesintisiz olarak aynı işyerinde çalışmaya devam eden işçi, ilerleyen dönemde işyerinden kıdem tazminatına hak kazanacak biçimde ayrılırsa bu durumda işçiye kıdem tazminatı son ücreti üzerinden hesaplanarak bütün çalışma süresi üzerinden ödenecektir. Örneğin 1 Ocak 2010'da çalışmaya başlayan ve 1 Ocak 2023'te EYT düzenlemesinden yararlanmak için çıkışı yapılıp hemen ertesi gün işe yeniden girişi yapılan bir işçi 1 Ocak 2030'da kıdem tazminatına hak kazanacak biçimde işten ayrılırsa işçiye 20 yıl ve 1 Ocak 2030'daki son giydirilmiş ücreti üzerinden hesaplanacak kıdem tazminatının ödenmesi gerekir. Ancak eğer işçi 1 Ocak 2030'da kıdem tazminatına hak kazanamayacak bir biçimde işten ayrılırsa bu durumda işçiye 13 yıllık kıdem tazminatının 1 Ocak 2023'teki ücreti üzerinden ödenmesi gerekir. Ancak bu durumda işçiye ödenecek kıdem tazminatının 1 Ocak 2023'ten 1 Ocak 2030'a kadar mevduata uygulanan en yüksek faiz oranıyla güncellenerek ödenmesi gerekliliği doğar.

AKŞAM

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER