SON EKLENENLER

Eğitim Sen: OHAL Komisyonu’nun verdiği ret kararları hukuksuzdur

Eğitim Sen İstanbul 6 No'lu Üniversiteler Şubesi, OHAL Komisyonu’nun Barış Akademisyenleri ile ilgili verdiği kararlara tepki gösterdi.
04 Ekim 2022 15:57

Açıklamayı, Eğitim Sen İstanbul 6 No'lu Üniversiteler Şubesi yaptı.

 Eğitim Sen İstanbul 6 No'lu Üniversiteler Şubesi, bugün bir basın açıklaması yaparak OHAL Komisyonu’nun, Barış Akademisyeni üyelerinin göreve dönüş başvurularını reddetmesine karşı çıktı.

‘BU SADECE ÜYELERİMİZİN DEĞİL, GELECEĞİNİ UMURSAYAN HERKESİN MESELESİDİR’

Açıklamada, “Şubemizden OHAL KHK’leri ile 63 üyemiz hukuksuz şekilde ihraç edildi. Komisyon, 9 üyemize kabul, 50 üyemize ret verirken, 4 üyemizin kararını hâlâ sonuca bağlamadı. Bu hayati kararlar, bazı üniversite rektörlerinin soruşturmaya dahi başvurmaksızın kendi imal ettikleri suçlamalara dayandırılıyor. Siyasi iktidardan aldığı talimatlarla akademik usulleri ihlal eden kayyum rektörler, üniversitelerimizin ve üniversite emekçilerinin geleceğini tehdit etmeye devam ediyor. Akademik özgürlüklere ve üniversitelerin özerkliğine yönelik saldırılar durmaksızın sürerken üniversitelerimiz, idari ve teknik personel, akademik kadro ve öğrenci profili bakımından ciddi nitelik kaybı yaşıyor. Bu sadece bizim üyelerimizin değil, iş güvencesini, akademik özgürlüğü, üniversite özerkliğini, bilimsel çalışmaların bağımsızlığını, içinde yaşadığı toplumun refahını ve geleceğini umursayan herkesin meselesidir” denildi.

‘ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARLARI TANINMIYOR’

KHK listelerine alınarak ihraç edilen 63 şube üyelerinin, OHAL’in ilan edilmesine neden olan olaylarla hiçbir ilişkileri olmadığı halde OHAL Komisyonu’na başvurmak zorunda bırakıldıklarının vurgulandığı açıklamada, komisyonun haksızlıkları gidermek yerine mevcut haksızlıkları onaylayan kararlara imza attığı ifade edildi. Komisyon’un altı yıl sonra üyelerin başvurularını reddederken Anayasa Mahkemesi’nin, Barış Akademisyenleri’nin ifade özgürlüğüne ve akademik özgürlüklere sahip çıkan 26 Temmuz 2019 tarihli kararını görmezden geldiği belirtildi.

Açıklamanın devamında şunlar dile getirildi: “Bu karar gereğince yargılandıkları ceza davasından beraat eden Barış Akademisyenleri, resmen ve fiilen cezalandırılmaya devam etmektedirler. Hem de anayasal haklarını kullandıkları için… Bu kararlar, öncelikle idarenin yargıyı ve yargı kararlarını, daha da önemlisi Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımadığını gözler önüne seriyor. Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayacağını açıkça belirten Anayasa’nın 153. maddesinin açık ihlali anlamına geliyor. Bu da Türkiye’nin anayasasızlaşma sürecinin derinleşerek devam ettiğini gösteriyor. Hukuksuz bir şekilde ihraç edilen üyelerimiz ve yürütme kurul üyemiz, ihraçlarından bu yana geçen altı yılda uğradıkları tüm haklarıyla birlikte görevlerine TBMM kararıyla iade edilmelidir. OHAL Komisyonu’nun ret kararı da kabul kararı da hukuksuzdur. OHAL Komisyonu, hak ihlallerinin devamı konusunda ısrar ediyor. Baştan sona haksız ve hukuksuz olan bu kararlar, sivil ölüme karşı sivil dayanışmanın, akademik kıyıma karşı akademik özgürlükleri, üniversite özerkliğinin yok edilmesine karşı özerklik mücadelesi vermenin yaşamsal önemini bizlere bir kez daha hatırlatmaktadır.”

GAZETE DUVAR

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER