AMACI CUMHURBAŞKANI OLMAKTI, ŞİMDİ İŞSİZ

Diyarbakır'da yaşayan 41 yaşındaki Mehmet Ferit Avcı, evli ve 5 çocuk sahibi olduğu dönemde 7 üniversite bitirdi ancak işsiz kaldı. İlk hedefinin kaymakam olmak ve daha sonrasında sırasıyla milletvekili, bakan ve Cumhurbaşkanı olmak olduğunu ifade eden Avcı, "ama şimdi işsizim" ifadelerini kullandı.
13 Ağustos 2019 20:27

Diyarbakır'da yaşamına devam eden 5 çocuk babası 41 yaşındaki Mehmet Ferit Avcı 7üniversite bitirip diplomalarını aldı ancak işsiz kaldı.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Kooperatif Mezrası'nda yaşayan 41 yaşındaki Mehmet Ferit Avcı 1 milyondan fazla işsiz üniversiteliler arasından yalnızca biri.

BÜYÜK BİR OKUMA İSTEĞİ VAR

5 çocuk babası 41 yaşındaki Mehmet Ferit Avcı büyük bir okuma isteğine sahip olduğunu bununla beraber hem kendisini hem de çevresindekileri okumaya teşvik ettiğini söyledi.

Ayrıca Avcı, 80 yaşındaki annesini bile okuma yazma kursuna gönderirken pek çok zorlukla başa çıkarak farklı üniversitelerden mezun olmuş ancak yine de işsiz kalmaktan kurtulamamış.

OKUDUĞU BÖLÜMLER

5 çocuk babası 41 yaşındaki Mehmet Ferit Avcı'nın okuduğu ve iş bulamadığı bölümler ise şöyle;

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi

Anadolu Üniversitesi İktisat

Dicle Üniversitesi BMYO Organik Tarım

Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği

Anadolu Üniversitesi Adalet, Anadolu Üniversitesi Yaşlı Bakımı

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji

"Öğretmenlik Pedagojik Formasyon, Öğrenci koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı, Eğitici Eğitimi Bilgisayar sertifikaları" 

AÇIKLAMA YAPTI

Sputnik Türkiye'ye açıklamalarda bulunan Avcı;

"Ben hayat boyu öğrenmeyi kendine ilke edinen ve bunu topluma aşılamaya ilke edinip tavsiye eden biriyim. Hiç okuma niyeti olmayan birçok bireye bunu aşılayıp bu sayede birçok kişi ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite mezunu oldu.

Bir arkadaşım lise mezunuyken hiç sınava girmeye niyeti yoktu. ÖSYM harcını ben yatırdım ve sınava girdi, kazandı. Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Doğal Gaz Tesisatı bölümlerinden mezun oldu ve şuan da Organik Tarım son sınıf öğrencisi.

Yeğenlerimi de okumaya teşvik ettim. En büyüğü öğretmen olup şuan 3. Üniversiteyi okuyor. Ortancası da 3. Üniversiteyi, küçüğü de 2 üniversiteden mezun oldu." dedi.

OKUMANIN ZORLUKLARI VARDI

Avcı yaptığı açıklamasında okumanın zorluklardan bahsetti ve;

"Okumanın zorluklar vardı. Asıl zor olan da insanların ön yargıları ile mücadele etmekti. 'Okuyan bütün insanlar işsiz, hala boş boş okuyorsunuz' diyordu.

Oysa benim hayat boyu öğrenme düşüncesiyle okuyup öğreniyordum illa ki okuduğum bölümde çalışacağım diye değil! Okurken evliydim.

5 çocuğum vardı. Üniversite hocam iş yerime ziyarete gelip, yoğunluğu görünce bu yoğunluk arasından nasıl okula gelip zaman ayırdığıma şaşırmıştı.

Kaymakam olmak istiyordum ama daha lise son sınıfındayken abimin cezaevine düşmesi ile abimden dolayı güvenlik soruşturmasına engelle karşılaşacağımdan dolayı ve evin geçimi, işyerinde babama da yardımcı olmak için bir bocalamaya girdim.

Zamanla ailemin ve çevremin yükü üzerime kalınca beklentilerime cevap olamadım." dedi.

HAYALİ CUMHURBAŞKANI OLMAKTI

5 çocuk babası 41 yaşındaki Mehmet Ferit Avcı'nın ilk hedefinin kaymakam, sonra milletvekili, bakan ve Cumhurbaşkanı olmak istediğini söyledi ve açıklamasında;

"Hedefim önce kaymakam, sonra milletvekili, bakan olmak ve cumhurbaşkanlığı şartlarından olan 4 yıllık Lisans diplomamı alıp cumhurbaşkanı olabilmenin kapısını aralamaktı.

Bu vesileyle 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için başvurmama rağmen mülakata bile çağrılmadım. Siyasetin de liyakata göre yapılmadığı gerçeği ile yüz yüze kalarak hem kendim hem toplum adına hayal kırıklığı yaşadım.

Daha ilkokul okurken çocukken halka tatlı satarak başladığım iş hayatına, tarım işçiliği, çiftçilik, esnaflık, hizmetli, eczacı kalfası, bekçi, memur, müdür Vekilliği gibi görevlerden sonra şimdi işsizim.

Sadece iş ve eğitim tecrübelerim doğrultusunda Topluma gönüllü danışmanlık yapıyorum.

Zor bir süreç benim için. Eşim ve çocuklarım fındık toplamaya gitti, ben de kanser olan ablam ile ilgilendim. Şimdi bir iş yapamıyorum.

Yetkililerden, eğitim, iş ve halklar nezdindeki karşılığımın değerlendirmeye alınarak halka hizmet verebilmemin kapısını açmaları istiyorum." dedi.

SPUTNİKE NEWS

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #