İSRAİL'İN KAÇAK YAPILARI BİR GÜN YOK OLACAK

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Ramallah yakınlarındaki Mülteci Kampı’nı kez ziyaret etti. Ziyaret esnasında yaptığı açıklamada " 5 bin yıldan beridir tarihi Filistin coğrafyasındayız. İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da inşa ettiği Yahudi yerleşim birimleri yok olmaya mahkumdur." dedi.
11 Ağustos 2019 08:11

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kenti yakınlarında bulunan Celezon Filistin Mülteci Kampı’nı ilk kez ziyaret etti.

"TARİH ÇÖPLÜĞÜNE YUVARLANACAKLAR"

Abbas, burada yaptığı konuşmada, “İsrail istediği kadar konut ve yerleşim birimi inşa edeceğini duyursun, hepsi bir gün yok olacaktır.” dedi.

Filistinlilerin toprakların gerçek sahibi olduğunu vurgulayan Abbas, “Buradaki Yahudi yerleşim birimlerinin tamamı yok olacak ve tarihin çöplüğüne yuvarlanacaktır. Bir gün anlayacaklar ki bu toprakların sahipleri vardır.” ifadelerini kullandı.

Abbas, Filistinlilerin 5 bin yıldan beridir tarihi Filistin coğrafyasının sahipleri olduğuna dikkati çekerek, “Bu topraklar 5 bin yıl önce burada yaşayan Kenanlılarındır. Biz Filistinliler de Kenanlılarız.” dedi.

Filistin yönetiminin Filistinli şehitleri terörist addetmesini kabul etmeyeceklerini belirten Abbas, şehit ve tutukluların önemine vurgu yaparak, İsrail’in şehit ve tutuklu ailelerinin maaşlarına dokunmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 650 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal boyunduruğu altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda yer alan tüm Yahudi yerleşim birimleri "yasa dışı" kabul ediliyor.

DÜNYA HABER

SENDİKA BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...